Chlouba se k vrchnímu soudu odvolal, ten jeho odvolání ale zamítl. Obžalovaný Martin Chlouba se ve středu u Vrchního soudu v Praze domáhal snížení trestu a překvalifikování činu na zabití a nedbalostní ublížení na zdraví. Trest 19 let odnětí svobody Chloubovi uložil Krajský soud v Ústí nad Labem.

"Z toho, že jsem je chtěl svázat, nelze dovozovat, že jsem je chtěl i usmrtit. Nemohl jsem předvídat, že krátkodobým škrcením můžu způsobit smrt," uvedl Chlouba v odvolání.

Vrchní soud jeho argumenty po krátké poradě ale smetl ze stolu. "Každé malé dítě ví, že pokud někomu obmotáte provaz kolem krku a škrtíte ho, tak ho prostě uškrtit můžete," konstatoval předseda senátu Jiří Lněnička.

"Výpovědi obžalovaného se vyznačují snahou odůvodnit něco, co vlastně ani odůvodnitelné není. Nevysvětlil, proč si do svého domu pozve čtrnáctiletou a šestnáctiletou holku, které tam svazuje a škrtí. Snažit se soudu vsugerovat, že šlo o nějaké erotické hrátky a vlastně to byla legrace, to prostě není možné," podotkl soudce.

Lněnička ještě dodal, že uložený trest rozhodně není příliš přísný, ba naopak spíše nepřiměřeně mírný. Vrchní soud by podle něj v tomto případě souhlasil i s uložením trestu výjimečného, tedy nad 20 let. Krajský státní zástupce se však proti rozsudku neodvolal, takže zvýšení trestu ve středu Chloubovi nehrozilo.

"Odvolání bylo zamítnuto jako nedůvodné. To znamená, že rozsudek soudu 1. stupně je pravomocný," sdělila mluvčí Vrchního soudu v Praze Simona Heranová.

Doubického vraha tak čeká kus života za mřížemi, mezitím má ale možnost se obrátit na Nejvyšší soud v Brně. Zda toho využije zatím není jasné.

"Počkáme si na písemné rozhodnutí Vrchního soudu a pak budeme eventuelně zvažovat další v tomto případě mimořádný opravný prostředek. Zatím nejsme přesvědčeni o tom, zdali tak uděláme, nebo ne," informoval Chloubův obhájce Zdeněk Pánek.

Nepravomocný rozsudek zazněl letos v červenci. Ústecký krajský soud odsoudil bývalého novináře za vraždu, pokus o vraždu a za nakládání a výrobu dětské pornografie k devatenácti letům za mřížemi do věznice se zvýšenou ostrahou. Rodinám obou dívek musí zaplatit celkově nemajetkovou újmu přes 2 miliony korun.

Chlouba vloni v chalupě v Doubici na Děčínsku zavraždil čtrnáctiletou dívku a pokusil se zabít i její o dva roky starší kamarádku, se kterou měl mít vztah a provozovat s ní drsnější sexuální praktiky. V osudný den měl obě dívky škrtit, svázat a použít na omráčení i elektrický paralyzér. 

Mladší z nich následně u schodiště omotal kolem krku provaz, který visel ze zábradlí v patře domu, a utáhl ho. Když dívka zemřela, ukryl její tělo ve sklepě. Starší z dívek odvezl zraněnou z chaty pryč, aby si mohla přivolat pomoc. Když se vrátil, zadržela ho policie.

Prohlédněte si fotogalerii z místa činu: