„Šli jsme se tedy s manželkou podívat o několik pater níže a viděli jsme vypáčený zámek u mříže a vytahaná očka na zámky u jednotlivých kójí. Všude byla spoušť. Nám zloději ukradli dvě jízdní kola v hodnotě přibližně deseti tisíc korun. Ta byla ještě zamčená k sobě, ale to pro ně stejně nebyl žádný problém. Otevřené byly všechny kóje. Vypadá to, že zloději chtěli vědět, co tam lidé mají a kam mají jít příště," vyprávěl Ústečan.

Nízká objasněnost krádeží

„Policisté na místě hledali otisky prstů a další informace. Řekli nám ale, že šance na dopadení zlodějů je nízká. Poradili nám, ať obejdeme bazary a zastavárny v okolí, že tam možná kola najdeme. Sklepy se prý nyní vykrádají hodně, policisté k nám zrovna přijeli z Beethovenovy ulice, kde se prý ve stejný den také kradlo," pokračoval Holšan.

Mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová uvedla, že od začátku letošního roku evidují dvě stě osmdesát pět případů vloupání do sklepních kójí nebo kočárkáren.

Jak předejít vykradení

„Jen za měsíc září policisté zaevidovali osmadvacet vloupání. Pachatele zajímá především lyžařské vybavení, nářadí, jízdní kola, uskladněné pneumatiky a disky kol. Způsobená škoda se od začátku roku vyšplhala do sta tisíců," řekla Hyšplerová.

Vykrádáním sklepů se dá ovšem předejít.

„Nájemníci by neměli mít sklep jako výkladní skříň. Z vnitřní strany by ho měli pobít alespoň kartonem. Další je investice do kvalitního zámku, který zloději ztíží jeho překonání. V neposlední řadě by všichni nájemníci měli zamykat vchodové dveře a všímat si cizích lidí v domě. Důležitě je mít také zaznamenané výrobní číslo uskladněné věci nebo její kód. Když se podaří policistům zajistit pachatele i s odcizenými věcmi, je snadnější zjistit jejich majitele. Zloděj se nevymluví, že věci dostal," doporučila Hyšplerová.

Jak zabezpečit váš sklep?

√ Pobít vnitřní stranu kóje kartonem.

√ Investovat do kvalitního zámku.

√ Všichni nájemníci by měli zamykat vchodové dveře domu.

√ Měli by si také všímat pohybu cizích lidí po chodbách.