Otřesný čin se odehrál loni 11. prosince kolem 23. hodiny večerní v ulici Nákladní v Teplicích. Na nezřízené jízdě po bulváru rozkoše mladého Ukrajince zpočátku provázel slovenský bezdomovec, který u soudu vypovídal jako svědek. „Někde pod benzínkou jsem potkal mladého muže, měl na hlavě kapuci a oslovil mě s tím, že chce nějakou šlapku. Došli jsme až k benzínce, kde stály, a on nějakou oslovil. Přinesl mi krabicové víno, asi jako poděkování, já tam zůstal a chlastal. Pak už jsem ho neviděl,“ sdělil průvodce.

První prostitutka opilého Matsolu odmítla, druhá od něj během sexu utekla. Údajně byl prý agresivní a při styku ji škrtil. To Matsola odmítá, chtěl jí údajně jen sáhnout na vlasy a na prsa.

Třetí prostitutka utéct nestihla. Podle rozsudku ji Matsola u ruční myčky napadl a odtáhl za reklamní billboard. „Po ukončení styku došlo k hádce o finanční částku. Peníze za poskytnuté služby obžalovaný zaplatit odmítl, poškozená začala křičet, že věc oznámí na policii jako znásilnění, a on ji znovu napadl, a to údery kamenem o hmotnosti 688 gramů,“ uvedl v rozsudku soudce Roman Felzmann.

Samotný útok si Matsola prý nevybavuje. „Domluvili jsme se na 200 korunách, ona chtěla víc, 500 nebo 700 korun. Pamatuji si jen, že jsem ji odstrčil. Říkala, že pokud nezaplatím víc, tak bude křičet a volat policii. V tu chvíli jsem dostal strach, vnímal jsem to, že budu mít problémy s policií, a to není nikdy dobré,“ pronesl u soudu. V Česku navíc neměl vyřízené pracovní vízum. Popadl kámen a mlátil ženu do hlavy. Tím jí způsobil výhřez mozku, na místě zemřela. Její věci včetně kabelky vrah sesbíral a poházel po Teplicích. „Snažil se zakrýt stopy a přestože už neměl podle svého vyjádření žádné peníze, oslovil i čtvrtou ženu. Toto jednání vypovídá o neúctě k lidskému životu, kdy po takto brutálním jednání je jednak schopen poškozenou svléknout a její věci zahodit, jednak oslovit další ženu s žádostí o sexuální kontakt,“ připomněl státní zástupce Vladimír Jan.

Soud kvalifikoval napadení prostitutky jako výtržnictví a nikoli, dle obžaloby, jako znásilnění. „Kdyby měl zájem ji znásilnit, nevyjednával by s ní o ceně. Dalším rozporem je, že pokud by oběť byla bita, nezůstávala by na místě a nehádala se s pachatelem,“ doplnil Matsolův obhájce. „Pohlavní styk, ke kterému došlo obžalovaným po napadení poškozené údery pěstí do obličeje, nemohl být dobrovolným,“ stál si za svým Jan, který pro Matsolu navrhoval 19 let vězení.

Matsolu soud potrestal rovněž vyhoštěním z ČR na 10 let. „Uvědomuji si, že jsem spáchal zločin vraždy, ale znásilnění nikoli. Moc lituji toho, co se stalo, chtěl bych se omluvit dceři, že jsem ji zbavil matky,“ reagoval se slzami v očích Ukrajinec. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce se proti rozsudku odvolal.