Jde sedět za mříže na tři roky. Odvolací soud potvrdil rozsudek chomutovského okresního soudu. Šestatřicetiletý muž již byl několikrát odsouzen za krádeže.

Čtyři útoky

Okresní soud uznal Kováče vinným ve čtyřech případech krádeží. Dvakrát v druhé polovině února letošního roku v ulici Na Příkopech v Chomutově s pomocí originálního klíče v hodnotě 7 000 Kč, který získal, aniž to kriminalistům vysvětlil, vnikl do zaparkovaného staršího osobního automobilu Mercedes Benz v hodnotě nejméně 60 000 Kč. Povozil se a odstavil jej u ubytovny Delta na Zadních Vinohradech v Chomutově. Auto nabízel k prodeji. Kromě toho si vzal na památku z vozu navigaci v hodnotě 1 000 Kč a doklady k vozidlu s dokladem o zakoupení dálniční známky v hodnotě 1 500 Kč.

O několik dnů později v noci ve Fügnerově ulici v Chomutově násilím odstranil zámek kovové mříže zadních dveří do prodejny s použitým zbožím a půjčovnou kostýmů. Oko petlice vytrhl ze zdi, vnikl do obchodu, kde ukradl příruční pokladnu s penězi, kameru a pánskou bundu. Celková škoda přesáhla 4 000 korun a poškozením mříže způsobil další škodu za 1 200 Kč.

Začátkem března odpoledne v domě v Jiráskově ulici v Chomutově chtěl vypáčit okenní rám plastového okna do kanceláře jedné stavební firmy. Jenže okno se mu nepodařilo otevřít. Přesto poškozením okna způsobil firmě škodu nejméně 5 200 Kč.

Čtvrtý zlodějský útok provedli v noci, opět ve Fügnerově ulici v Chomutově. Znovu se vloupal do obchodu s použitým zbožím a půjčovny kostýmů. Tentokrát poškodil sklepní okénko, kterým vnikl do domu. U dveří skladu poškodil kovovou mříž a urazil zámek, vypáčil další dveře mezi skladem a obchodem a v prodejně odcizil notebook a další elektroniku. Také si odnesl zapalovač. Vše v hodnotě nejméně přes pět tisíc korun. Poškozením dveří způsobil další škodu nejméně za 900 Kč.

Když Kováče zadrželi strážníci po druhé krádeži, tvrdil, že peníze, které měl u sebe, byly jeho, vyhrál je ve výherním automatu v Mostě. Policistům potom s povzdechem a se smutkem v hlasu povědě l, že je mu líto, že se do obchodu vloupal. Prý neví, proč to udělal, že peníze nepotřebuje, protože si vydělává brigádami.

Kováč byl již dříve odsouzen za různé majetkové trestné činy, ale také byl chomutovským soudem v dubnu 2013 odsouzen pro loupež ke dvěma letům za mřížemi. Z vězení se vrátil koncem ledna 2014 a soud mu prokázal vloupání a zlodějské kousky již o necelý měsíc později.

Kromě krádeže se dopustil také poškození cizí věci. Proto skončil na tři roky ve věznici s ostrahou a musí nahradit poškozeným způsobenou škodu.

Zloděj nemá bratra

K tomu, že Kováč vnikl s pomocí originálního klíče do vozu značky Mercedes Benz a vozidlo nabízel k prodeji, před chomutovským okresním soudem u hlavního líčení vypověděl, že vozidlem opravdu odjel. Nejprve prý nemluvil pravdu, protože chtěl krýt M. H., který byl jeho spolupachatelem. Dal mu klíče, vozidlo mu ukázal a chtěl jej nabídnout k prodeji někomu v Jirkově. On si vozidlo vzal, protože potřeboval odvézt nějaké věci a tašky, a proto požádal M. H., který mu to nabídl. Milan Hlaváč mu řekl, že vozidlo našel, že je údajně starší paní, která je v nemocnici a že s vozidlem nikdo nejezdí. Později také uvedl, že M. H. se začal vykrucovat, protože nejprve mu říkal, že auto sice není jeho, ale že ho má půjčené atp.

Svědek M. H. ale u soudu řekl, že zná Kováče asi dva roky. Když se vrátil z vězení dokonce u jeho rodiny v Mostě chvíli bydlel. V den krádeže vozu se odpoledne prý náhodou potkali na Kadaňské ulici u čerpací stanice pohonných hmot Agip. Kováč mu řekl, že v nějakém vchodu do domu našel klíčky od mercedesu. Dodal, že se vozu potřebuje zbavit, prodat. Říkal mu, že když ty klíče našel, zkoušel dálkové ovládání a proto našel černý mercedes. Kováč jej požádal, aby mu našel nějakého kupce.

Z toho vyplývá, že zloděj potopí kohokoliv ze známých jenom, aby se udržel (do příští zlodějiny) nad vodou.

Svědectví

Že Kováč nemluvil pravdu, podle rozsudku okresního soudu, ukázala výpověď svědka, jemuž auto patřilo.

„Svědek uvedl, že klíče měla manželka, nemohla je ztratit ani cestou do zaměstnání. Měla klíče od auta společně s klíči z práce, kterými si ráno, když do práce přišla, odemkla.

Spolu s klíči od vozidla jim byly odcizeny i klíče od bytu, malý technický průkaz a zelená karta, které měl ve vozidle," uvedl odvolací soudce ústeckého krajského soudu Jan Chocholatý.

Dále dodal, že se obžalovaný snažil věrohodnost M. H. zpochybnit poukazováním na jeho údajnou drogovou závislost. Prý byl M. H. i u soudu pod vlivem drog, ale tomu nikdo uvěřil. Soud svědka za nevěrohodného nepovažuje.