"Kauzu mezinárodní skupiny, která údajně distribuovala marihuanu a pervitin, začne soud projednávat v prosinci," řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Útěková vazba

Kromě Cichého zůstávají ve vazbě i další obžalovaní. Podle Bednáře trvají důvody takzvané útěkové vazby.

"Byly nabídnuty některé náhradní instituty, byla nabídnuta záruka důvěryhodné osoby, byla nabídnuta kauce. Nicméně s ohledem na právní kvalifikaci užitou v obžalobě hrozí v této věci trest odnětí svobody deset až 18 let, což sama o sobě je okolnost taková, že zvyšuje nebezpečí, že by mohlo dojít k útěku. Tím samozřejmě není nijak předjímáno, že by tato kvalifikace musela být i v rozsudku, ale v tuto chvíli to v obžalobě takto je," vysvětlil Bednář.

Důvěryhodnou osobou byla ředitelka trmické základní školy Marie Gottfiedová. Právě v Trmicích do svého zatčení letos v lednu Cichý učil. Advokát Cichého Zdeněk Grus nechtěl rozhodnutí soudu komentovat s tím, že nemá svolení klienta se vyjadřovat.

Prodej skoro 3 kg marihuany

Trojici lidí zatkla Národní protidrogová centrála na začátku roku. Státní zástupce je viní z distribuce marihuany a pervitinu jak v Ústeckém kraji, tak na Slovensku. Cichého se týká jen prodej marihuany.

Podle obžaloby měl iniciovat prodej asi 2,8 kilogramu drogy. Předání drogy se už nezúčastnil. Další dva obžalovaní údajně distribuovali marihuanu na Ústecku. Jeden z nich pak podle žalobce prostřednictvím kurýra navíc prodal kilogram pervitinu na Slovensko.

Soud začne 9. prosince, další čtyři dny jednání budou v lednu 2016. "První den budou vyslechnuti všichni obžalovaní. V lednu jsou plánovány výslechy svědků, případně provádění dalších důkazů. Pokud bude dán například souhlas se čtením svědeckých výpovědí, tak budou ty výpovědi čteny," dodal Bednář.

Všichni jsou obžalovaní z distribuce drog v nejpřísnějším odstavci trestního zákoníku a hrozí jim až 18 let vězení. Cichý nadále zůstává zastupitelem Trmic, mandátu se nevzdal.