K soudu přišla mladá žena, Sabina Vlasáková (1990). Narodila se v Lounech, žila na Mostecku, bydlí v současnosti v Liberci. Vyslechla si před trestním senátem ústeckého krajského soudu obžalobu, že se dopustila trestného činu neoprávněného nakládání s omamnými látkami, a způsobila tím patnáctiletému chlapci těžkou újmu na zdraví. Chlapec upadl do stavu blízkého kómatu.

Na dotaz předsedkyně trestního senátu Kamily Elsnicové uvedla, že je matkou dvou dětí, u sebe má ale jenom jedno dítě. Vyšla ze zvláštní školy, dnes je na mateřské dovolené, má jenom něco málo přes čtyři tisíce korun. Změní znovu bydliště, protože v Liberci se nastěhuje k jedné své příbuzné.

Právní zástupce poškozeného, nemohoucího mladíka, ale také rodina a zdravotní pojišťovny, chtějí odškodné po Vlasákové přesahující milion korun. Vlasáková se ale chovala klidně, nároky na odškodné nekomentovala.

Odmítla před soudem vypovídat. Jenže to, co řekla v přípravném řízení, a co předsedkyně senátu četla po zahájení procesu, přece jenom obžalovaná komentovala.

Opravila chybné datum v jedné své výpovědi, potvrdila, že mladíka, který měl podle obžaloby kvůli ní skončil v nemocnici v těžkém zdravotním stavu, viděla měsíc před tím, než došlo k tragédii.

V době, kdy mu měla dát pervitin, měla plné ruce práce ve svém zaměstnání u svého přítele ve vietnamské prodejně.

Kouřili všichni…

Mladá žena uvedla v přípravném řízení, že užívala pervitin inhalací skoro denně, marihuanu jenom občas, zhruba jednou za měsíc. Pervitin si dávala se svým vietnamský přítelem, když s ním bydlela v té době v Janově. Láhev na inhalaci pervitinu používali i vietnamští kamarádi jejího vietnamského přítele.

S pervitinem přestala ve čtvrtém měsíci těhotenství, tedy v době, kdy zjistila, že je těhotná.

Důležití budou svědci události

Ačkoliv v tomto týdnu bude probíhat proces tři dny, zda také skončí, není vůbec jisté, protože bude záležet na tom, zda se dostaví všichni svědci. Jeden z klíčových svědků má být údajně delší dobu v Anglii.

Co se odehrálo osudného 2. února 2013? Chlapec šel v Janově na návštěvu ke strýci. Chtěl tam zůstat přes noc, ale a o půl desáté večer k matce přiběhl strýc s tím, že chlapec má záchvat. Matka vzala léky na astma a ihned běžela do strýcova bytu. Tam již byli záchranáři a policisté. Chlapec byl v kritickém stavu, došlo k zástavě srdce.

Podle strýce šel jeho synovec během dne do bytu k Vlasákové. Před tím Vlasáková během dne prý bouchala na dveře. Šel otevřít synovec. Podle hlasu s Vlasákovou hovořil a šel potom s ní do jejího bytu. Později přišel zpět ke strýci a večer zkolaboval v kuchyni.

Důležité bude, zda svědci potvrdí, co se stalo v bytě, kde žila Vlasáková.

Zvláště proto, když Vlasáková tvrdí, že v bytě nebyla, neboť pracovala v obchodě, a chlapce asi měsíc neviděla.

Jedna svědkyně bude proto pro soud klíčová, neboť měla do bytu za Vlasákovou jít i s chlapcem, jenž později u strýce tragicky zkolaboval.

Tragický den: 2. únor 2013
Sabina Vlasáková měla v LitvínověJanově v bytě v šestém patře panelového domu poskytnout zdarma pervitin v plastové láhvi k inhalaci mladíkovi (1997), kterého znala.

Patnáctiletý chlapec vdechoval výpary pervitinu spolu s obžalovanou. Předávkoval se, večer došlo k jeho kolapsu, zástavě srdce a nastala katastrofa. Nedostatečně prokrvený mozek utrpěl tzv. apalický syndrom.

Od té doby leží, otevírá oči,ale nereaguje na okolí. Nehýbe se, nereaguje ani na bolest. Nekomunikuje a jeho stav je nevratný. U mladíka jsou zachovány jenom primitivní reflexy.

Projevuje se to tím, že pohybuje ústy, žvýká nebo zívá, ale účelně žvýkat či polykat není schopen. Mladík je trvale odkázán na pomoc druhé osoby, jeho život jako by skončil, protože má těžce poškozený mozek.