Když rozbíjel francouzské dveře, měl za to, že z jetřichovické chalupy na Děčínsku ukradne vzácný obraz víc než za 5 milionů. Jak se však později ukázalo, z domu si zloděj předloni vůbec neodnášel originál jezdeckého portrétu anglického vévody Johna Churchilla. Ten společnými silami vytvořili cenění vlámští malíři Pieter van Bloemen a Balthasar van den Bossche zkraje 18. století. Muž ve skutečnosti popadl pouze ušmudlanou kopii anonymního výtvarníka v odhadované hodnotě pouhých 60 tisíc.

Obraz pak lupič nějaký čas ukrýval na půdě u kumpána. Kdyby si povedená dvojka potom nepočínala jako sloni v porcelánu, nejspíš by jejich kunsthistorické faux pas skončilo v propadlišti dějin. Podle informací Deníku se ale měli pokusit prodat plátno policistovi, a nakonec sklapla klec. Ústecké státní zastupitelství teď lupiče popotahuje za pokus o krádež velkého rozsahu, tedy za jimi očekávaný výnos z trestné činnosti v řádu milionů. Dvojce tak hrozí až 8 let ve vězení. 

Jiří B. a Martin R. se v úterý 20. října dorazili ze zlodějny zpovídat ke krajskému soudu v Ústí. Přísedící ale onemocněl Covidem-19, a soudkyně Kamila Krejcarová kauzu odročila. Na vyhlášení náhradního termínu dala měsíc čas. Obžalovaní se mají rozmyslet, jestli se jim víc než pokus o očištění za soudní ohrádkou nevyplatí uzavřít dohodu o vině a trestu. Což by pro ně mělo nejspíš příznivější následky, než kdyby soud začal případ skutečně projednávat. Žalobce Lukáš Otipka je dohodě přístupný. Obhájci uvedli, že budou o nabídce s jejich klienty vážně uvažovat.

Šmejdi se snaží vylákat ze seniorů peníze všemi možnými způsoby
Pozor na podvodníky, radí policie seniorům z Ústeckého kraje