Jednou z metod dezinformačních webů je používání lživých citací vkládaných do úst reálným zdravotnickým kapacitám, které jsou tak podepsány pod výroky, jež buď vůbec neřekly, nebo jejich slova kladou do falešného kontextu.

Na českých sociálních sítích tak začal v září kolovat údajný výrok lékařky Miroslavy Skovajsové, zakladatelky screeningu rakoviny prsu a sítě mamacenter, že „koronavirus je podvod, který zneužívá lidské neznalosti“.

Babiš se pochlubil tabulkou o koronaviru. Měl v ní však velkou chybu

Skovajsová sice skutečně kritizovala vládní opatření proti koronaviru (například nařízení nosit roušky, jež podle ní neprospívá lidské imunitě), výše citovanou větu však podle svých slov nikdy neřekla.

„V posledních dnech se po Facebooku šíří text s infografikou s tématem koronaviru, který přisuzuje autorství MUDr. Mirce Skovajsové, Ph.D. Ačkoli je paní doktorka dlouhodobým kritikem vládních opatření proti koronaviru, tak autorem daného textu není. Jde o hoax, o manipulaci, kdy se autoři pokoušejí získat na věrohodnosti tím, že se lživě zaštitují jménem známé lékařky,“ uvedl dne 10. září na její facebookové stránce její administrátor, jenž dále požádal uživatele Facebooku, aby tento text nahlašovali jako falešnou zprávu.

Podvod a omluva

Hoax se podle serveru Manipulatori.cz rozšířil po Facebooku z příspěvku uživatelky vystupující pod jménem Anna Fiurášková. Administrátor facebookové stránky Skovajsové tuto uživatelku sice nejmenoval, nicméně zmínil, že si nechala vysvětlit, že jde o podvod, a příspěvek s omluvou smazala. Ten však už mezitím dosáhl více než 10 tisíc sdílení, zatímco post Skovajsové uvádějící věc na pravou míru sdílelo do včerejška jen něco přes 40 lidí.

Salon bez Covidu. Žádné roušky, bereme hotovost, řeči o Covidu jsou zakázané. Nemůžete chytit, co neexistuje, stálo na plakátu ve výloze britského kadeřnictví
Koronavirus není, hlásá britské kadeřnictví. Úřady je varují, policie věc šetří

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkNepravdivý výrok vsunul lékařce do úst zřejmě dezinformační web Arfa.cz, jenž 28. srpna zveřejnil několik jejích vět vytržených z rozhovorů pro jiná média a doprovodil je titulkem: „Jak nás obelhali rakvemi, zatímco ženy umíraly na rakovinu. Primářka MUDr. Mirka Skovajsová: ‚Koronavirus je podvod, který zneužívá lidské neznalosti.‘ Média děsí lidi, lpí na nich krev.“

Článek provázela i grafika, jež se později objevila u sdíleného hoaxu.