Předchozí
1 z 4
Další

Josef Němec má ve své sbírce přes 360 tisíc pivních etiket

Tomu, kdo sbírá známky se říká filatelista, kdo hromadí staré mince je numismatik. Josef Němec z Ústí nad Labem sbírá 60 let pivní etikety a tvrdí o sobě, že je labologista. Takovou sbírku jen tak neuvidíte, na jedné straně „úložiště“ jsou krabice plné etiket na výměnu, druhá část speciální místnosti je vyplněna přesně nadepsanými šanony, ve kterých na jednotlivých listech má pečlivý sběratel podle abecedy seřazené pivní etikety z celého světa.

Josef NěmecZdroj: Miroslav Vlach

Celá sbírka obsahuje 360 tisíc pivních etiket. V České republice je přibližně 60 velkých pivovarů a 400 minipivovarů. Ve sbírce Josefa Němce je 30 tisíc českých pivních etiket. „Začal jsem sbírat pivní etikety v devíti letech, bratranec tenkrát pracoval v pivovaru v Jirkově a Pruneřově a přinesl mi domů několik obrázků k nahlédnutí. Líbily se mi víc než nálepky od sirek, tak jsem později začal psát do různých našich pivovarů. K mému překvapení mi většinou odpověděly a mě to začalo opravdu bavit. Dnes je to trochu jiné, pivovary mlčí, sběratel nejvíce nových etiket získá na burzách pivních suvenýrů.

Josef NěmecZdroj: Miroslav Vlach

Náš spolek Labolog Club se schází na Střekově v jedné hospodě, je nás asi 20-30 sběratelů. Největší sbírku pivních etiket nemám, tu vlastní můj kamarád Antonín Tupý. U nás jsou v mnoha městech kluby sběratelů, v Německu to je trochu jinak. Tam jsou pouze dva zemské kluby, podle toho také vypadají jejich burzy. Většinou jsou v nějakém renomovaném pivovaru s příslušným programem a ukázkou. Tam to berou jakou velkou reklamu pro pivo, proto není problém sehnat dobrého sponzora.

Josef NěmecZdroj: Miroslav Vlach

Ústecká burza probíhá dvakrát v roce v Domě kultury, je to svátek pro nás i pro hosty. Sběratelství není pouhá záliba, je to výpověď doby. Krásné etikety mám z Austrálie, Nového Zélandu, Číny, Afriky, Japonska, Indie nebo USA. Přes 130 tisíc jich mám z Německa. Ale pro mne jsou nejcennější ty naše. Některé jsou poškozené, ale nikdy bych je nevyměnil. Za každou tou vzácnou etiketou vidím šikovnost a fortel našich předků."

Josef NěmecZdroj: Miroslav Vlach