"Policie bude o Velikonocích provádět hlídkovou činnost, ale spoléhám na to, že si lidé uvědomují, že na pomlázce vystaví riziku sebe i okolí. Totéž platí o otevírání koledníkům. Kdybych byl na Velikonoce doma, také nikomu neotevřu a nebudu riskovat nákazu," uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra a šéf Krizového štábu Jan Hamáček s tím, že posílení policejního dohledu během svátků není v plánu. 

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Šéf krizového štábu se vyjádřil i k informacím, které zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. "Podařilo se nám zastavit nekontrolovatelné šíření covid-19 a můžeme se připravit na návrat k normálnímu životu. Nejsme ve stejné situaci jako Itálie nebo Španělsko," uvedl na ní mimo jiné ministr Adam Vojtěch.

Hlavní je disciplinovanost

Hamáček konstatoval, že dobrých čísel se daří dosáhnout jedině díky disciplinovanosti občanů. Ve chvíli, kdy křivka nakažených přestane stoupat, bude se dát podle něj hovořit o uvolňování současných omezení.

 

"Někdy se určitě vrátíme k normálu. Ale vzhledem ke zkušenostem ze zahraničí a tomu, co o tom viru vím, jsem skeptický. Doufám ale, že nadcházející víkend potvrdí trend, o kterém mluvili zdravotníci. Pokud se ukáže setrvalý pokles, můžeme se bavit o návratu k normálnímu životu," uvedl Hamáček. 

Hamáček se rozhovořil i na téma distribuce ochranných prostředků. „Situace s ochrannými pomůckami a jejich distribuce se zlepšuje. Dostáváme dodávky zdravotnického materiálu, který postupně distribuujeme do krajů," zdůraznil.