Počet hospitalizovaných s covidem-19 i pacientů v těžkém stavu od začátku září vzrostl více než pětinásobně. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý uvedl, že bez opatření proti šíření nemoci by by epidemiologická situace mohla na konci října ohrožovat kapacity nemocnic omezené nemocností zdravotníků nebo počtem jejich karantén. Úmrtí s koronavirem je 636, z toho 211 za září. Zářijový počet tak už převýšil 206 zemřelých za duben.

Epidemiolog Roman Prymula
Koncerty zrušeny, sport bez diváků. Prymula upřesnil podrobnosti k opatřením

Úterý bylo prvním pracovním dnem po prodlouženém víkendu. V minulém týdnu byl denní přírůstek případů nákazy v pracovních dnech nižší jen v pondělí, v úterý a ve středu bylo nově nakažených přes 2300 a ve dvou zbylých pracovních dnech víc než 2900. Denní přírůstky souvisí s tím, jak intenzivně se testuje. Ve všedních dnech minulého týdne počet testů s výjimkou pondělí převyšoval 22 tisíc, úterní množství testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní dnes večer.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Nejvýrazněji je nyní nemocí zasažené Uherskohradišťsko s 251 případy na sto tisíc  obyvatel za poslední týden. Na Pelhřimovsku je nyní zhruba 223 a na Benešovsku 217 nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní. V dalších okresech je tento údaj pod 200, nejméně zasažené Českolipsko hlásí 25 nemocných na sto tisíc obyvatel za poslední týden.

Vláda ANO a ČSSD dnes odpoledne rozhodne, zda kvůli epidemii nového typu koronaviru v Česku letos podruhé vyhlásí nouzový stav. Představitelé vlády před tím budou vysvětlovat své úmysly poslancům. Podle Prymuly by měl stav nouze platit od pondělí spolu s dalšími opatřeními proti šíření nemoci.

Gymnaziální studenti v rouškách
Nouzový stav začne zřejmě platit v pondělí. Omezí vzdělávání i některé aktivity

Zavřít by se měly na 14 dní střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy, vnitřní aktivity by měly být omezeny na deset lidí, venkovní na 20, sportovní ligy se budou hrát bez diváků, uvedl ministr. Z opatření bude podle Prymuly řada výjimek, hrát budou moci například divadla.