Předchozí
1 z 5
Další

Askalon ULZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Člověk má prostě rád jistou svobodu, kdy může na chvilku vypnout a spát pod širákem, nebo ve stanu bez podlahy a být přitom v kolektivu přátel, které humor neopouští. Samozřejmě období středověku, ale nejen středověku, je podle šéfa spolku Askalon Davida Nowaka romantickou vzpomínkou na minulost.

Askalon ULZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Rekonstrukce historie, snaha zjistit a pocítit na vlastní kůži, jak co mohlo fungovat, lidi přitahuje. My Češi máme štěstí na bohatou kulturní a národní historii, kterou se můžeme inspirovat. Naše skupina se zaměřuje na rekonstrukci historie a zábavu pro širší veřejnost. Činíme tak především formou tvorby dobových vystoupení, které humornou formou mají alespoň zdánlivě laické veřejnosti připomenout, jak se asi dříve žilo. Jaké byly strasti a radosti třeba hradní posádky.

Askalon ULZdroj: Deník/Tomáš Prchal

K tomu samozřejmě patří i to, že si každý člen musí pořídit nebo vyrobit řádný kostým, ideálně co možná nejpřesnější repliku historického oděvu, výstroje, výzbroje. S tím souvisí i jistá forma samostudia. Další činností pak tedy logicky je i to, že se někteří z nás snaží napodobit a osvojit si nějaké řemeslo, které k tomu potřebuje. Například mezi sebou máme platnéře z Děčína, Antonína Děkanovského, který nám zhotovil velkou část našich přileb. Miloš Hummel si zase musel osvojit základy kovařiny a kalení. Často nám radil i Jiří Klepač, odborník a asi nejschopnější platnéř v Evropě, možná i na světě.

Askalon ULZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Zejména díky zdravému rozumu a českým zákonům můžeme lidem předvádět poměrně přesné repliky zbraní, na rozdíl od zahraničí, kam také jezdíme. Často vysvětlujeme lidem základy toho, jak se má třeba se zbraní s čepelí, mečem, nožem či sekerou zacházet, aby nezranili sami sebe nebo jiné. Stejně tak je to s mušketou. Pořádáme i přednášky a obecnou osvětu, aby veřejnost měla znalosti, které dřív byly jasně dané, automatické a nikdo nepovažoval za důležité je vůbec nějak ukotvit do základního vzdělání. Dnes to bohužel nutné je.

Askalon ULZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Většinou nás zájemci mohou vidět při vystoupeních nebo rekonstrukcích historické bitvy. Letošní rok 2020 však byl velice poznamenán pandemií Covid-19 a tak se toho bohužel moc neudálo kromě několika vystoupení. V současnosti má Askalon celkem 10 členů v rozsahu 17 až 67 let.