Ludmila je z jihomoravského Mikulova, v rakouském Poysdorfu pracuje asi osm let jako pečovatelka. „Dřív jsem nakupovala něco tam i tam. Co se mi zdálo lepší v poměru cena-kvalita. Teď už nemám důvod,“ říká starší žena u poysdorfského supermarketu. Nejen kvůli výraznějšímu českému zdražování, ale i posilování koruny. „Kdo si vydělává v eurech nebo má zahraniční eurový účet, nyní při směně na koruny oproti předchozím letům prodělává,“ povídá.

Česká koruna je nejsilnější od roku 2008, prolomila další psychologickou hranici – euro se v tomto týdnu obchodovalo už za méně než 23,90 koruny. Když Ludmila začala v Rakousku pracovat, kurz byl téměř 28 korun za euro. Před dvaceti lety se pohyboval dokonce okolo 31,50.
Podle agentury Bloomberg patří česká měna k největším světovým vítězům pandemie. Koruna dle dat v letech 2019 až 2022 zpevnila vůči euru o 5,4 procenta.
Rozdílné zdražování
České domácnosti však mají jiný problém. Zatímco v celé EU se ceny potravin meziročně zvýšily o necelých 17 procent, v Česku to bylo o více než 26 procent. I v Rakousku podle tamních nakupujících pocítili zdražování, ale zatím ne tak výrazné. Celkově tam pak v prosinci měli meziroční inflaci kolem deseti procent, u nás činila podle zveřejněných dat necelých šestnáct procent.
Češi vyrážejí na nákupy do rakouského příhraničí. Tradičně to bylo kvůli lepší kvalitě i výběru, v posledních měsících se ale přibližují i ceny u některých potravin a zboží. Aktuálně je navíc výhodná silná koruna vůči euru.
Deník vyrazil uprostřed týdne na nákupy do rakouských supermarketů. Konkrétně do Poysdorfu s více než pěti tisíci obyvateli. Nejoblíbenějším obchodem Čechů v tomto městě, vzdáleném dvacet kilometrů od Mikulova, je Hofer, spadající pod německou skupinu Aldi. Zaměstnanci i zákazníci potvrzují, že zvlášť o sobotách tam bývá plné parkoviště aut s českou registrační značkou. „Jezdí tam nakupovat celé rodiny. Oproti jiným řetězcům je asi nejlevnější. Na víkend obchod zlevňuje i ovoce a zeleninu, aby je doprodal,“ všímá si Ludmila.
Co je výhodné?
Nenechme se mýlit, ovoce, zelenina, maso (běžně v bio kvalitě) či pivo v Rakousku stále vyjde dráž. Srovnání navíc komplikují skokové rozdíly u zboží ve slevě. Aktuálně velmi skloňovaná vejce stojí v Česku podle Českého statistického úřadu v průměru pět korun za kus, mnohdy ale i víc. U jižních sousedů byla běžná cena u malého balení v přepočtu od šesti do osmi korun za kus.
Kostka másla v akci byla před pár dny v poysdorfském supermarketu za asi 55 padesát korun, podobně jako v Česku. Litr a půl perlivé minerální vody Römerquelle stál v akčním balení šesti kusů půl eura za lahev. Velké balení slunečnicového oleje vyšlo kolem šedesáti korun za litr. Z pečiva? Kaiserka za šest korun padesát.
Při porovnání poboček obchodního řetězce známé značky v obou zemích byl v té rakouské levnější třeba sirup prémiové značky, některé džusy nebo čokolády s fialovou krávou. „Ceny jsou tady rozdílné v různých supermarketech, podobně jako u nás. Za mě se Rakousko vyplatí díky většímu výběru a kvalitě. Cenově už to není takový skok,“ míní další česká zákaznice. Tradičně si lidé vozili od sousedů prací prostředky, kosmetiku a drogerii, maminky zase přesnídávky nebo pleny.

Podle ekonomů se nyní Čechům víc než dřív vyplatí také nákupy v zahraničních eshopech, třeba elektroniky. Zlevní jim i dovolené, konkrétně utrácení v zemích, kde se platí eurem.
Kdo nad nádechem koruny naopak pláče, jsou čeští exportéři. Většinou dostávají zaplaceno v eurech nebo dolarech, který také vůči české měně v posledním období oslabuje. „Rekordně silná koruna exportérům do karet nehraje,“ sdělil Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů. S tím, že závažným problémem jsou pro vývozce vysoké ceny energií, byť na konci roku došlo k poklesu cen zemního plynu.