Náhradní oblečení, peníze a hlavně nezapomenout hodit do barelu i něco tvrdšího na zahřátí. Tak vypadají přípravy některých vodáků před vyplutím na řeku. Mnozí totiž považují brázdění tuzemských toků jako záminku k celodennímu popíjení alkoholu. Ohrožují přitom nejen své životy, ale riskují tučnou pokutu až do výše sta tisíc korun. „Kvůli alkoholu se každoročně stávají nehody, ke kterým by jinak nemuselo dojít. Lidé posilněni alkoholem mají vysoké sebevědomí, ztrácejí zábrany i respekt k řece,“ říká předseda Asocia-ce vodní turistiky a zároveň zakladatel Vodácké školy záchrany Petr Ptáček.

Po roce se opět odemykala řeka Moravice. Počasí vodákům letos příliš nepřálo. 10.4. 2022
Vodácká sezona začala. Nadšence ale dál trápí desítky smrtících jezů

Kvůli nadměrnému pití alkoholu pak mohou mít i zcela banální nehody tragické následky. Člověk pod vlivem alkoholu má horší orientaci v prostoru, ztrácí fyzickou aktivitu, má nekoordinované pohyby. „Voda je pro nás svým způsobem nepřirozené prostředí. Pokud ještě k tomu je dotyčný opilý, je to nebezpečné. Na zemi se jen zamotá a spadne. Ve vodě to neplatí. Navíc dochází ke špatnému vyhodnocování rizik,“ připomíná Ptáček.

Půl promile

Poslanci přitom o prolomení nulové tolerance u vodáků už v minulosti jednali. Nejblíže mu byly v roce 2019 při projednávání novely zákona o vnitrozemské plavbě. Tehdy se uvažovalo o maximální povolené hranici půl promile alkoholu v krvi. Úprava ale nakonec neprošla.

A změna nepřijde ani v nejbližších letech. ODS spolu s Piráty o ni tehdy sice nejvíce usilovali, dnes ale otevírat znovu debatu nechtějí. „S ohledem na pokusy v předchozích letech nyní takové změny na stole nejsou,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Sám jsem vodák a vím moc dobře, že když se to nepřehání a člověk si dá ve třiceti-stupňovém vedru jedno pivo, tak tím sebe ani nikoho jiného neohrožuje. Neznamená to ale, že bychom tím chtěli uvolnit stavidla odpovědnosti, to v žádném případě,“ dodal Kupka.

Češi čím dál více při pohybu po městě volí přesun pomocí elektrokoloběžky
Jezdíte na časované bombě, varují pojišťovny e-koloběžkaře. Nehod přibývá

I přes nulovou toleranci spousta vodáků riskuje. Důvod je prostý – jak policie, tak i Státní plavební správa nemají tolik lidí, aby mohli neustále hlídkovat. „Zcela otevřeně musím říci, že personální možnosti našeho úřadu jsou takové, že se věnujeme zejména kontrole motorových lodí na vytížených vodních nádržích, protože tam mohou být následky řízení pod vlivem alkoholu fatální,“ vysvětlila ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Úplně bez dozoru ovšem policisté řeky nenechávají. Už několik let ve spoluprácis plavební správou chystají sérii akcí nazvaných Bezpečně u vody. Při nich kontroluje nejen vodáky, ale také povinné vybavení plavidel, kotviště i kempy.

Vodáci jsou ale podle policie v posledních letech zodpovědnější. Loni z celkem 649 zkontrolovaných vůdců malých plavidel nadýchalo alkohol sedm. „Ve srovnání s předchozím rokem pozorujeme posun k zodpovědnějšímu chování. Minulou sezonu jsme totiž alkohol odhalili u osmnácti z 224 kontrolovaných,“ popisuje ředitel služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky Petr Sehnoutka.