Předchozí
1 z 7
Další

Zdeněk Vysoký: Zdymadlo na Střekově je unikátním dílem

Zdeněk Vysoký pracuje jedenáctým rokem jako jezný na Masarykově zdymadle v Ústí nad Labem. Vodní dílo pod hradem Střekov funguje od roku 1936. Stroje jsou původní a všechno se ovládá manuálně.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký

Masarykovo zdymadlo na Střekově je unikátním dílem. Nic tady není v automatice. Je to krásná, plně funkční, technická památka. Lidé jsou tady nepřetržitě a zajišťují vodu. Všechny stroje jsou z roku 1936 a ovládají se z místa, kde je stroj. Člověk, který to ovládá, tam musí jít, slyšet to a vidět to. Je to taková romantika. My se staráme hlavně o technické vybavení.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký

Mám pod sebou devět zaměstnanců a společně se staráme o provoz a údržbu celého vodního díla. Přehrada zajišťuje splavnost Labe i v místech, kde byly dříve střekovské peřeje. Máme tady dvě plavební komory. Dále je zde vodní elektrárna s třemi Kaplanovými turbínami. Zdejší elektrárna je jedna z nejvýdělečnějších průtočných elektráren. V neposlední řadě zajišťujeme průtok Labe.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký

Mohutná překážka na řece by znemožnila pohyb ryb. Proto je na zdymadle rybí přechod, který byl v roce 2002 zásadně přestavěn na moderní komůrkový přechod. Je vybaven vábící vodou. Ta je provzdušňována v místě vstupu. Ryby jdou za okysličenou vodou, a tak přechod dobře najdou. Součástí rybího přechodu je pozorovatelna se skleněnými okny, kde je možné sledovat migraci ryb.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký

Veškerá voda jde přes vodní elektrárnu a všechny cizorodé látky se musí odstranit těžícím strojem na česlích. V nedávné době, když se utopil jeden hasič, tak ho našli právě tady.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký

Vyrůstal jsem v Předlicích a bylo to tam super. Od roku 1992 se tam přistěhovalo hodně lidí odjinud a bylo to už neúnosné. Když nám za bílého dne ukradli celý plot, tak jsem se naštval a odstěhoval se na Telnici. Tam je pohoda.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký

Šel jsem do hypotéky a koupil velký dům. Stavěl ho známý architekt. Ze začátku jsme museli hodně opravovat, aby byl dům v původním stavu. S manželkou máme dvě dcery, deset a tři roky. V listopadu čekáme neplánované třetí dítě, tak se moc těšíme.

Zdeněk VysokýZdroj: Karel Horký