Předchozí
1 z 5
Další

Značkař Václav KousekZdroj: archiv Václava Kouska

S organizovanou turistikou jsem začínal v roce 1979 pod hlavičkou tehdejšího Krajského domu pionýrů a mládeže Ústí. Ve Stanici mladých turistů jsem začal organizovat pěší turistiku dětí od deseti let. Šlo o jednodenní výlety, několikadenní táboření, v zimě to byla turistika na běžkách, ale i letní a zimní tábory. A zde jsem přišel na myšlenku, jak se připojit mezi ty turisty, kteří značí trasy. V Ústí nad Labem a okolí působím od narození. Mojí asi nejoblíbenější trasou je cesta z Větruše k vodopádu a vyhlídce na Vrkoči.

Značkař Václav KousekZdroj: archiv Václava Kouska

Základní úkolem je pro nás údržba pěších tras. V kraji dohlížíme na 2 985 kilometrů, z toho na Ústecku jde o 430 kilometrů, kde o ně pečuje 23 značkařů. Práce vyžaduje pečlivé organizování a rozumné hospodaření i proto, že značíme kromě pěších či cyklotras také lyžařské, koňské trasy a nově také vozíčkářské stezky. Obnovu značení provádíme vždy po třech letech, údržbu orientačních prvků pak v pětiletých cyklech.

Značkař Václav KousekZdroj: archiv Václava Kouska

Krajem prochází kromě dálkových i mezinárodní cesty, s čímž souvisí i nezbytná komunikace se zahraničními kolegy. Příkladem je trasa označená jako E3 Eisenach - Budapešť. Důležitá je v této souvislosti také úzká spolupráce se správci lesů, státních i soukromých.

Značkař Václav KousekZdroj: archiv Václava Kouska

Po některých televizních pořadech občas evidujeme vlnu nadšenců o tento náročný koníček, kteří s námi chtějí spolupracovat. Když ale řada z nich zjistí, že nejde o nahodilou, ale trpělivě organizovanou činnost, rozmyslí si to. Nakonec ale někteří zůstanou.

Značkař Václav KousekZdroj: archiv Václava Kouska

Jedním z oříšků pro nás bylo třeba loňské přeložení trasy E3 vedoucí vojenským výcvikovým prostorem mezi Panenskou a Tisou do lokality z Adolfova přes Krásný Les, Petrovice a Rájec do Ostrova. Požádala o něj česká armáda. Zajišťujeme ale také třeba značení nových tras, aktuálně například z Malečova k nové rozhledně na Lucemburkově kopci nad Tašovem.