Zájem o hlasování byl v letošním roce velký, celkově se do ankety zapojilo 2841 občanů, kteří rozdali 5031 pozitivních a 801 negativních hlasů. Oproti předchozímu roku se jedná o trojnásobně vyšší počet hlasujících. Vítězné projekty v rámci participativního rozpočtu Ústí změn 2023 jsou: Šance pro Sady Bedřicha Smetany, Květnaté loutky v centru, Oplocení dětského hřiště v Olšinkách a Revitalizace parku Republiky. O samotné realizaci ještě musí rozhodnout rada města.

Od ukončení záchranného výzkumu v Trmicích uběhl rok, obchodní dům Bauhaus je již otevřen veřejnosti.
Pod trmickým Bauhausem našli archeologové hroby staré tisíce let. Vzniká katalog

Projekt, který obdržel nejvíce hlasů, je Šance pro sady Bedřicha Smetany. Park je aktuálně obklopen příliš hustou zelení, což zvyšuje bezpečnostní rizika. Dále je znečištěn odpadky a mnoho druhů odpadkových košů narušuje estetiku místa. Navrhované řešení zahrnuje redukci zeleně na okrajích parku, důkladný úklid lokality, instalaci kamerového systému či fotopasti, návrh nového uspořádání pěšin, sjednocení designu odpadkových košů, renovaci fontány a dosazení různých druhů dřevin, které zvýší biodiverzitu parku. Celkový rozpočet pro tento projekt byl odhadnut na 271 645 Kč.

Druhým úspěšným projektem jsou Květnaté louky v centru. Navrhovatelé projektu plánují vytvořit květnaté louky na vybraných prostranstvích ve středu města, konkrétně na Špitálském náměstí, v Přístavní ulici a Malé Hradební. Celkový rozpočet pro tento projekt byl odhadnut na 160 000 Kč.

Z výcviku nemocniční ostrahy, jak zneškodněnit útočníka. Výcvik vedou policisté a strážníci.
Nemocniční ostrahu v Ústí cvičí policisté a strážníci, aby zvládala agresory

Dalším vítězným projektem, který získal podporu obyvatel, je Oplocení dětského hřiště v Olšinkách. Tento projekt klade důraz na bezpečnost a estetiku veřejného prostranství, které slouží zejména dětem. Nové oplocení bude jednotné v celém areálu Olšinek, což přispěje k estetickému sjednocení prostoru. Celkový odhad rozpočtu pro tento projekt činí 120 000 Kč.

Posledním vítězným projektem je Revitalizace parku Republiky. Park jako přirozená spojnice mezi centrem města a okolními čtvrtěmi, má potenciál stát se ještě příjemnějším a užitečným pro obyvatele Ústí nad Labem. V bezprostředním okolí se nachází několik vzdělávacích institucí (ZÚŠ, ZŠ, DDM). Momentálně se v parku nachází pouze jedna atrakce pro děti v podobě prolézajícího ježka. Návrh úpravy parku zahrnuje několik důležitých prvků: skluzavky, relaxační pódia, lehátka, vyhlídky a částečné zpevnění pěší cesty (pod ježkem).

Nepřehlédněte: Ústí vloží miliony do oživení Mánesových sadů. Čeká na dotaci

Zdroj: Janni Vorlíček