Paul Pen Farthing založil útulek pro zvířata v afghánské metropoli již v roce 2007, vlastně okamžitě, co svlékl vojenskou uniformu. Zařízení pojmenoval Nowzad – což je složenina ze dvou názvů - města, ve kterém sloužil a jména prvního psa, kterého tam zachránil. Roztrhl tehdy od sebe dva vořechy, kteří se rvali na ulici. Jeden z nich se od něj ale odmítl odpojit. Stal se tak prvním klientem v britském útulku pro afghánské psy, kočky a dokonce i osly. Dnes dvaapadesátiletý Farthing o zkušenostech s provozováním útulku v této prašné zemi napsal tři knihy.

Když Afghánistán padl do rukou islamistického hnutí Tálibán a začala zběsilá evakuace, Farthing rozjel svoji vlastní záchrannou akci. Rozhodl zachránit své svěřence spolu s pracovníky útulku a jejich rodinami. Operaci nazval Archa. Pronajal si letadlo za půl milionu dolarů (jedenáct milionů korun) a zbylý prostor v něm nabídl pro evakuaci potřebných lidí z Kábulu. Poté na Twitteru požádal mluvčího Tálibánu, aby jim zajistil bezpečný transfer na letiště. 

Vietnam v době koronaviru
Vietnam kosí covid. Hygienici proto začali hlídat karanténu pomocí dronů

Souhlas musely dát ale i koaliční síly. Britský ministr obrany Ben Wallace žádost původně zamítl s tím, že prioritou jsou lidé. Na ostrovech se ale strhla mela. Vládu svým typickým sarkastickým stylem zkritizoval i známý herec a moderátor Rick Gervais. Ministr nakonec souhlasil a přislíbil, že se pokusí dostat leteckou archu do nabitého programu startů a přistání. Poslední britské civilní evakuační letadlo opustilo Kábul v sobotu. Celkem Britové odvezli 15 tisíce lidí, svých občanů, afghánských spolupracovníků a jejich rodiny Odletěla i archa. Ovšem tisíce jiných byli ponecháni na místě.

Zahynulo 170 lidí

Ve čtvrtek byl Farthing se svými kolegy a svěřenci jen necelou míli daleko od výbuchu na kábulském letišti, při němž zahynulo přes 170 lidí, včetně 13 amerických vojáků. Když se pokoušeli z letiště ujet, dostali zásah slzným plynem. „Řidič sice řídil, ale nic neviděl, všude kolem byli lidé, bylo to velmi děsivé,“ řekl bývalý voják pro BBC a dodal, že bez zvířat neodejde. V pátek ráno tweetoval, že on a jeho tým spolu se zvířaty jsou v bezpečí na okraji letiště. Hned poté mu byl ale vstup na letiště odepřen. Američané náhle změnili pravidla. „Nemůžu nic dělat. Moji zaměstnanci mi říkají, abych kvůli své vlastní bezpečnosti odletěl,“ psal.

Zničené domy v USA po hurikánu Ida.
Byli bez peněz i šance na útěk. Hurikán Ida prožili v bytě: Jen jsme čekali

Nakonec se na ně štěstí částečně obrátilo. Podle jeho manželky, Kaisy Markhusové, Farthing v pátek večer prošel všem kontrolními stanovišti Tálibánu, nastoupil do letadla a odletěl do uzbeckého Taškentu. Na palubě měl s sebou 94 psů a 79 koček. Všechny své afghánské kolegy ale musel nechat v Kábulu. Zvířata jsou nyní nejspíš již ve Velké Británii.

Farthing ale nebyl v Kábulu jediný, kdo projevil v posledních dnech starost i o zvířata. Podobnou záchrannou misi organizuje i další útulek a veterinární klinika Small Animal Rescue vedená Američankou Charlotte Maxwell-Jonesovou. V rozhovoru pro rádio NPR žena uvedla, že důvodem jejich akce jsou podmínky evakuace. Afghánci a cizinci si s sebou berou jen to nejnutnější. Zvířata v drtivé většině případů na palubu vzít nelze. Řada evakuovaných proto na poslední chvíli přivádí své mazlíčky k nim.

Ve finanční sbírce její útulek již vybral dostatečnou sumu peněz na letadlo, které by odvezlo 200 psů a koček, zaměstnance a jejich rodiny. Sbírka nadále probíhá, aktuálně bylo na účtu přes 300 tisíc dolarů (kolem sedmi milionů korun). Tálibán sice souhlasil s tím, aby veterinární klinika během evakuace zůstala otevřená, nikdo ale nevěděl, co bude dál po 31. srpnu.

Joe Biden
Absolutní fiasko. Zrada. Biden je ve světě kvůli Afghánistánu pod palbou kritiky

V sobotním příspěvku na Facebooku Maxwell-Jonesová napsala, že jsou čtvrtý den na letišti v Kábulu a že jsou vyčerpaní. „Dosáhli jsme určitého úspěchu, ale cesta je ještě dlouhá a čas krátký,“ psala. Pak se na tři dny odmlčela, aby v úterý potvrdila, že naděje na odlet se zvířaty stále existuje a že pro úspěch jejich mise udělá vše.