Nejoblíbenější turistické průvodce, včetně toho po Velké Británii, vydávalo v 30. letech minulého století v Německu nakladatelství Baedeker, proto se slovo „bedekr“ stalo ve střední Evropě prakticky synonymem pro tento typ publikací.

V roce 1942 se toto slovo stalo součástí pojmenování ničivých náletů, které měly v Británii zničit právě turisticky oblíbená historická a kulturní centra. Němci tyto nálety nazvali s příznačným fašistickým cynismem „Baedeker Blitz“, tedy něco jako „bedekrový nálet“. Jejich cílem se mezi dubnem a červnem stala města Exeter, Bath, Norwich, York a Canterbury.

Zlomte Britům morálku

Nejznámější letecké údery spadající pod Baedeker Blitz se uskutečnily koncem dubna a začátkem května 1942, ale zmíněná města byla terčem německých útoků i během dalších dvou let. Cílem bylo zcela zničit jejich historický a kulturní význam, a tím demoralizovat britské obyvatelstvo.

Lübecká katedrála se v důsledku náletu RAF ocitla v plamenech
Před 80 lety se Británie tvrdě pomstila Němcům. A to dvouhodinovou zkázou z nebe

Tento záměr však zcela selhal. Britské Královské letectvo (RAF) zlepšilo díky zavedení nového typu radaru, uzpůsobeného pro noční boje, dramaticky schopnosti svého nočního stíhacího letectva a ztráty bombardérů začaly být pro německou Luftwaffe brzy neúnosné. Škody na britských městech je nemohly vyvážit.

I tak si ale nálety vyžádaly životy více než 1600 civilních obyvatel Británie a poškodily desítky tisíc domů.

Zlé noci

K prvnímu náletu došlo v noci z 25. na 26. dubna 1942, prvním bombardovaným městem se stal Exeter. Nálet zabil 80 lidí a zranil dalších 55. Ještě tutéž noc bylo napadeno město Bath, kde bylo zabito 400 lidí. Německým bombardérům se také podařilo vyřadit z provozu městské nádraží a vážně narušit ostatní komunikace.

Město Norwich bylo poprvé přepadeno 27. dubna a podruhé o dvě noci později. Tyto nálety připravily o život 222 lidí. Také téměř úplně zničily historický kostel sv. Juliána, překvapivě je však bez úhony přečkaly historická katedrála a radnice.

Formace stíhacích letounů Hawker Hurricanes, podobných těm, které se staly nechtěnými aktéry incidentu
Stíhací pilot předváděl cvičnou palbu. Jejím terčem se ale bohužel stali diváci

Mezi oběma nálety na Norwich, v noci z 28. na 29. dubna 1942, došlo k útoku na York. Nálet trval jen hodinu, ale těžké mnohatunové pumy a zápalné bomby způsobily značné škody, mimo jiné zničily středověkou radnici z 15. století a poškodily řadu dalších domů. Ve městě bylo zabito 79 lidí a dalších 90 bylo vážně zraněno.

Ve dnech 31. května až 1. června přepadly bombardéry Canterbury. Při náletu zničily spoustu domů, obchodů a významných budov včetně městské banky a tržnice, tří kostelů, dvou škol a autobusového depa. Znovu se vrátily o dvě noci později a pak ještě jednou 6. až 7. června. Při všech tří náletech bylo zabito 45 lidí a zhruba stejně bylo zraněno.

Během května zopakovala Luftwaffe i nálety na Exeter a na Norwich. Tyto útoky způsobily velké škody zvlášť v Exeteru, kde bomby zničily městské obchodní centrum, zabily 163 lidí a zranily další 131. V Norwichi Němci narazili na silnou protiletadlovou palbu, takže se tam jejich květnový útok obešel na britské straně bez větších ztrát. Nad město se proto vrátili ještě jednou na konci června, kdy si jejich nálet vyžádal 14 mrtvých a 11 zraněných.

Patnáctiletý hrdina

Při druhém útoku na Norwich byla zapálena také tamější čokoládovna Caley’s a s ní sousedící tiskárna, jež se norwichským hasičům ani přes obrovské nasazení nepodařilo uhasit pro nedostatek vody. Při hašení čokoládovny asistoval také patnáctiletý John David Grix, jenž se svým bicyklem sloužil hasičům jako rychlá spojka. Přestože ho exploze bomb nejméně pětkrát srazily z kola a žár z hořících budov mu způsobil popáleniny na rukách, pokračoval v práci.

„Kromě doručování zpráv hasil u garáže na Earlham Road zápalnou bombu a zachránil dům v Surrey Street tím, že uzavřel únik plynu. Stal se nejmladším člověkem, který za prokázané hrdinství obdržel cenu za statečnost,“ napsal o Grixovi web Historic England.

Německé bombardéry Dornier Do 17, které 15. září 1940 čelily nad jižním Londýnem agresivnímu čelnímu protiútoku britských hurikánů
Jak zuřiví racci. V Hodině osudu piloti RAF otočili průběh války

Celé město bylo na patnáctiletého bojovníka hrdé, a když Norwich navštívil britský král Jiří VI., aby se osobně seznámil se škodami po náletu a povzbudil místní obyvatele, představili mu lidé Grixe jako místní celebritu. Mladý student však předstoupil před panovníka trochu schlíple: „Víte, já jsem lhal. Dělal jsem se starší, jinak by mě jako spojku jezdit nenechali.“

Král mu podle tehdejšího vydání Western Daily Press odpověděl, že si myslí, že mu to bude odpuštěno.

Ačkoli se „Baedeker Blitz“ dodnes nejčastěji spojuje s výše uvedenými nálety, Němci v nich pokračovali i v dalších měsících a letech. Zlomit britskou morálku se jim však nepodařilo. V roce 1944 byly „bedekrové nálety“ ukončeny, protože si velení Luftwaffe uvědomilo jejich neefektivnost.