Další lidé se sešli také na náměstí Nezávislosti, kde již sedmý den v řadě pokračují protesty proti policejnímu násilí a falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. V těch byl vítězem již pošesté v řadě prohlášen Lukašenko, zástupci opozice však tvrdí, že vláda s jejich výsledky manipulovala.

Běloruský prezident se dnes telefonicky spojil s Vladimirem Putinem, aby s ním projednal situaci v Bělorusku. Kreml poté uvedl, že obě hlavy státu vyjádřily naději, že současnou krizi se podaří brzy vyřešit.

Lukašenko následně prohlásil, že Rusko slíbilo Minsku pomoc se zajištěním bezpečnosti, neuvedl však, jakou asistenci by Moskva zemi konkrétně poskytla. 

Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před 20 lety. "Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje," řekl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany. Kreml zatím nová vyjádření z Minsku nekomentoval.

Lukašenko také prohlásil, že jej znepokojují vojenská cvičení NATO v sousedním Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Později ve státní televizi oznámil, že přesune leteckou útočnou brigádu na západní hranici země, kde Bělorusko sousední právě s těmito dvěma státy.

Záměr obrátit se na ruského prezidenta Lukašenko vysvětlil tím, že dění v Bělorusku se podle něho týká celého postsovětského prostoru a představuje nebezpečí přesahující hranice jedné země. Vyjádřil také obavy před vnější agresí.

Už v pátek řekl, že do Běloruska v souvislosti s demonstracemi přijeli lidé z Polska, Nizozemska a Ukrajiny, stejně jako podporovatelé ruského opozičního představitele Alexeje Navalného.

Barevné revoluce

Prezident přirovnal současné dění v zemi k barevným revolucím, což byla protestní hnutí, která v několika postsovětských státech vedla k pádu autoritářských nebo promoskevských vlád.

Štáb opoziční kandidátky z voleb Svjatlany Cichanouské, která nedlouho po vyhlášení předběžných výsledků na nátlak úřadů odcestovala do Litvy, začíná organizovat koordinační radu, jejíž cílem bude umožnit předání moci v zemi. Agentuře TASS to potvrdil právník štábu.

Odpor proti Lukašenkovi přišly vyjádřit asi čtyři stovky lidí i v Praze.