O situaci v Bělorusku má dnes německá kancléřka Angela Merkelová hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který Lukašenkovi přislíbil vojenskou pomoc. Merkelová se o záměru jednat s Putinem zmínila v rozhovoru s Gitanasem Nausédou, uvedla kancelář litevského prezidenta.

Lukašenka, jemuž se přezdívá "poslední evropský diktátor", úřady prohlásily za vítěze prezidentských voleb z 9. srpna. Mnoho Bělorusů ale za skutečnou vítězku pokládá sedmatřicetiletou Cichanouskou, která pod tlakem běloruských úřadů odjela do Litvy.

Lukašenko narazil na posměch

V pondělí se Lukašenko vydal za dělníky do minských továren, ale narazil na posměch a skandování "Odejdi!". Prezident nejprve odmítal možnost nových voleb, později ale takovou variantu připustil, ovšem až po přijetí nové ústavy. Podle komentátorů hraje o čas poté, co se opakovaně radil s Putinem.

Podle sociálních sítích byly v pohraničí zaznamenány přesuny neoznačených kamionů s ruskými gardisty vycvičenými k potlačování nepokojů. V Bělorusku, ležícím mezi Ruskem a východním křídlem NATO a Evropské unie, se současně spekuluje, jak osudný by pád Lukašenkova režimu mohl být pro Putina, který je u kormidla moci také déle než dvě desetiletí.

Tisíce lidí v Minsku požadovaly propuštění zadržených  

Tisíce lidí v běloruské metropoli Minsku se také v pondělí večer shromáždily před vyšetřovací vazbou, odkud se přesunuly k cele předběžného zadržení a požadovaly osvobození lidí zadržených v souvislosti s demonstracemi proti falšování výsledků prezidentských voleb. Dobrovolníci hlídkující u zařízení demonstranty žádali, aby se zklidnili, protože by mohli situaci zadržených ještě zhoršit, informuje dnes agentura Interfax.

Demonstranti skandovali hesla "Svobodu!" a "Před tribunál!". Dav protestujících mířících k cele předběžného zadržení ale zablokovali dobrovolníci, kteří komunikují s úřady a dodávají lidem do cel vodu, jídlo a léky. Podle ruského opozičního serveru Novaja gazeta se dříve objevily zprávy o tom, že dozorci zadržené lidi bijí, když zvenčí začíná dovnitř doléhat skandování protestujících.

Kvůli protestům, které vypukly před více než týdnem po oznámení výsledků běloruských prezidentských voleb z 9. srpna, bylo zatčeno asi 7000 lidí, píše Interfax. Agentura také zároveň připomíná, že podle médií není u 80 zadržených osob známo, kde se nacházejí. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky. Nejméně dva lidé v souvislosti s protesty zemřeli.

Velvyslanec Běloruska na Slovensku Ihar Ljaščeňa, který prostřednictvím videa vyjádřil solidaritu s protestujícími, požádal o zproštění funkce. Ljaščeňa podle serveru Tut.by vysvětlil, že tento krok se mu zdá logický, protože byl jmenován prezidentem Lukašenkem, a tak se očekává, že bude jednat v souladu s prezidentovou politikou.