„Myslím, že je to přesvědčivý a rozhodující výsledek, který znamená, že se jako vláda můžeme posunout dál a soustředit se na věci, které jsou podle mě pro lidi opravdu důležité,“ řekl Johnson novinářům.

Svůj hlas odevzdali všichni poslanci do jednoho, premiéra podpořilo 58,8 procenta z nich, poznamenává BBC. Johnsona dnes ovšem podpořilo méně poslanců než někdejší konzervativní premiérku Theresu Mayovou, která čelila hlasování o nedůvěře v roce 2018. V hlasování ji tehdy podpořilo 63 procent konzervativních poslanců, ale Mayová se sama po šesti měsících funkce vzdala.

Britský premiér Boris Johnson (na snímku z 7. dubna 2022)
Johnsonův premiérský post v ohrožení: Poslanci vyvolali hlasování o nedůvěře

Pravidla Konzervativní strany stanoví, že hlasování o důvěře se nesmí opakovat dříve než po 12 měsících. Johnson má tak rok, kdy je imunní vůči výtkám svých stranických kolegů; jeho autoritu ale hlasování vážně podkopalo, píše Sky News.

„Poslanci mají dost premiéra, který je naprosto nezpůsobilý výkonu funkce,“ uvedl po oznámení výsledků šéf opozičních labouristů Keir Starmer. Slíbil, že jeho strana zemi opět „postaví na nohy“. „Tento výsledek je bezesporu ten nejhorší pro Konzervativní stranu. (…) Pro Skotsko to zdůrazňuje demokratický deficit - důvěru v premiéra mají jen dva z 59 skotských poslanců,“ napsala na twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Aby mohli britští konzervativní poslanci spustit hlasování o nedůvěře svému premiérovi, muselo tento záměr šéfovi parlamentní skupiny oznámit nejméně 15 procent z nich, což nyní znamenalo alespoň 54 členů sněmovny.

Snížení daní 

V době pandemie covidu-19, když platila v Británii přísná omezení a lidé se nesměli setkávat na veřejnosti ani v soukromí, se v sídle britské vlády v Downing Street konalo několik večírků. Premiér Johnson se po zveřejnění několika záběrů, které ho usvědčovaly z účasti na těchto setkáních, veřejně omluvil. Rezignovat ale odmítl. Johnson pak v dubnu obdržel pokutu za účast na svém narozeninovém večírku během lockdownu. Na konci května bylo zveřejněno plné znění zprávy úřednice Sue Grayové, která vše prověřovala.

Dalšími důvody pro hlasování o důvěře vůči Johnsonovi byly vysoké náklady na luxusní renovaci premiérské rezidence, chaotické řešení pandemie covidu-19 nebo nejvyšší inflace za posledních 40 let, píše AFP.

Oslavy výročí vlády královny Alžběty II.
Alžběta II. slaví 70. výročí panování: Velkolepá podívaná přinesla i jednu změnu

Johnson v podvečer v neveřejném projevu k poslancům vlastního tábora slíbil, že pokud zůstane ve funkci, tak sníží daně. Slíbil také příští týden představit nový plán pro hospodářský růst. Agentuře Reuters to po Johnsonově projevu řekl zdroj z Konzervativní strany. Johnson také zákonodárce vyzval, aby se neobrátili jeden proti druhému.