Soudní rozhodnutí bylo překvapivé, respektujeme ho, ale znamená jen to, že se otevírá další etapa boje za spravedlnost. Zhruba tak se dá shrnout velká část vyjádření slovenských politiků reagujících na rozsudek v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Čaputová a další: "Není to konečná"

"Verdikt soudu mě šokoval a potřebuji porozumět jeho odůvodnění. Respektuji ho, ale očekávám, že hledání spravedlnosti nekončí a bude pokračovat na Nejvyšším soudu," uvedla na svém facebookovém profilu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Dále dodala, že myslí na rodiče obou zavražděných a přeje jim v této těžké chvíli hodně sil. "Oni i my všichni si zasloužíme vidět vyvození zodpovědnosti vůči těm, kdo si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali," dodala slovenská prezidentka.

Podnikatel Marian Kočner
Vražda Kuciaka: Soud osvobodil Kočnera i Zsuzsovou, Szabó odsedí 25 let

"Mnozí z nás na tento den čekali s vírou, že absolutní zlo bude spravedlivě potrestáno. Spravedlnost bohužel prozatím vyklouzla ze sevření. To je šok, zklamání a mnozí z nás jsou zděšeni rozsudkem. Navzdory tomu věřme, že férová dáma si dnes vzala volno a brzy odpočívala a vezme právo do svých rukou," napsal na svůj facebook slovenský premiér Igor Matovič.

O potřebě spravedlnosti psala na svém facebookovém profilu také předsedkyně politické strany Za ľudí Veronika Remišová. "Nevinný? Rozsudek nad Kočnerem v případě vraždy Jána Kuciaka a Martina Kušnírovej také znamená, že boj za spravedlnost na Slovensku pokračuje," uvedla na svém Facebooku Remišová.

"Rozsudek soudu není definitivní. Tento rozsudek naopak v prostředí nedůvěry občanů vůči policii, státnímu zastupitelství a soudům na Slovensku vyvolává pochybnosti o silné spravedlnosti," dodala mimo jiné. Dále uvedla, že sice rozhodnutí soudu respektuje, ale také ho vnímá "jako začátek další etapy těžkého boje proti moci těch, kteří stále spoléhají na systém zkorumpovaných soudců, politiků a státních úředníků".

"Poselství Jána Kuciaka je také dnes, kdy mnozí cítí zklamání, jasné: Nesmíme se vzdávat a nesmíme přestat. Naším posláním a zodpovědností je dnes pracovat pro spravedlnost tam, kde jsme," dodala Remišová.

Podnikatel Marian Kočner v jednací síni specializovaného trestního soudu v Pezinku.
Nečekaný verdikt. Zůstávají pochybnosti, komentují Slováci osvobození Kočnera

"Vzhledem ke stavu našeho soudnictví nám nezůstává nic jiného než jenom doufat, že soudci rozhodli na základě důkazů a faktů a ne na základě něčeho jiného," konstatoval na svém facebookovém profilu předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár.

Soudní rozhodnutí šokovalo podle jeho slov i předsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnost Juraje Krúpu (OĽANO), také on ale říká, že je třeba je respektovat. "Ani desítky sesbíraných důkazů a odložení rozsudku nestačilo na to, aby se rodiny obětí dozvěděly defintivní verdikt. Myslím na rodiče obětí a na všechny pozůstalé, pro které musí být tento rozsudek šok. Tím ale hledání spravedlnosti nekončí a případ půjde před Nejvyšší soud," napsal Krúpa na sociální síti.

Fico: Média ovlivnila proces

Trochu jinak se k celé věci postavil předseda opozičního Smeru-SD a expremiér Robert Fico, který byl v době Kuciakovy vraždy slovenským premiérem. Podle svého vyjádření, které přinesl slovenský deník SME, Fico verdikt soudu respektuje a velmi si podle svých slov přeje, "abychom se dozvěděli, kdo za vraždou stál".

"Obžaloba neunesla důkazní břemeno. Svědčí i tom i fakt, že prokuratura se neúspěšně pokusila předložit další návrhy na dokazování, a to jenom tři dny před vyhlášením rozsudku. Rozsudek Specializovaného trestního soudu respektuji. Soudci rozhodli na základě těch důkazů, které měli k dispozici, a podle vlastního přesvědčení," reagoval ve čtvrtek Fico.

Zmínil také to, že vražda byla "okamžitě zneužita" proti jeho vládě. "Lidé byli obelháváni, že existuje propojení mezi Úřadem vlády a italskou mafií, která měla stát za vraždou. Organizovaly se protivládní protesty, točily filmy, psaly knihy, lhalo se o sto šest. Jen ať to svrhne vládu," řekl Fico.

Ozbrojená stráž přivádí podnikatele Mariana Kočnera (na snímku z 13. ledna 2020) do jednací síně specializovaného trestního soudu v Pezinku
Kočner u soudu vyjádřil lítost nad smrtí Kuciaka. Vinu ale znovu odmítl

Ve svém vyjádření dále ostře zkritizoval média, která podle něj ovlivňovala v této kauze proces. "Média by se měla zamyslet nad tím, jak přispěla k dnešnímu rozhodnutí, když po celou dobu procesu nezákonně zveřejňovala informace ze soudního spisu, čím výrazně ovlivňovala jeho průběh," uvedl Fico.

Zaútočil i na to, že některá média (jako první slovenský Denník N) po vyhlášení rozsudku zveřejnila, jak senát soudkyně Ruženy Szabové hlasoval a v jakém poměru. "Očekávám, že to Soudní rada a ministerstvo spravedlnosti ostře odsoudí a že členům trestního senátu poskytnou potřebnou ochranu," uvedl Fico.

Podle něj se média rozhodla kvůli tomu, že jim soud nevyšel vstříc, "spustit lynč" na ty soudce, kteří projevili jiný právní názor než ona. "To je v demokratickém a právním státě nepřijatelné," tvrdí Fico. 

Ministr vnitra Roman Mikulec (OĽANO) podle svých vyjádření, která citoval například Český rozhlas, verdikt soudu respektuje, ale zaskočil ho. "Právo má platit pro každého stejně a není možné někoho odsoudit jen proto, že si to přejí lidé v ulicích, politici anebo novináři,“ konstatoval pro slovenskou televizi TA3.