První říjnový den roku 2007 byl pro rodinu novým začátkem. Otec Sun Haiyang podepsal smlouvu o pronájmu restaurace v Šen-Čenu v provincii Guangdong. Hned vedle byla školka pro jejich malého neposedu. Vše vypadalo ideálně.

Rodiče ovšem netušili, že jen o osm dní později je zasáhne zpráva, která zcela změní jejich život.

Původně bílý Ford Pinto, který americká policie vytáhla druhý prosincový týden roku 2021 z říčního proudu, je klíčem k více než 45 let nerozluštěné záhadě
Děsivý případ znovu ožívá. Student zmizel před 46 lety, teď voda vydala jeho vůz

V osudný podvečer Sun Haiyang odpočíval po práci. Bylo po osmé hodině, klížily se mu oči, nakonec na pár minut usnul. Ze spánku ho probudila jeho manželka, která s panikou vtrhla do místnosti. „Řekla mi, že nějaký muž dal Sun Zhuovi hračku a odvedl ho pryč,“ vzpomínal na děsivý okamžik.

Muž s hračkou

Celý únos zachytala kamera. Neznámý muž položil na obrubník hračku a nalákal malého Sun Zhua. Šlo o mžik. Únosce i dítě beze stopy zmizeli. „Pamatuji si, jak jsem vyběhl na ulici a křičel jeho jméno na všechny strany,“ líčil otec.

Nejhorší byla bezmoc, kterou cítil pokaždé, když se musel rozmyslet, jakým směrem se na křižovatce za únoscem vydá. "Jenže s každým dalším rozhodnutím jsem cítil, že se mi syn vzdaluje," vzpomínal.

Titulní stránky tisku informující o vyřešení starého případu
Zmizel cestou do školy. Tělo chlapce z krabice na mléko se nikdy nenašlo

Reakce policie byla tehdy podle rodičů nedostatečná. Strážníci řekli, že nemohou nic dělat, dokud nebude dítě pohřešované alespoň 24 hodin. Ani po pár dnech se přístup policie podle Sun Haiyanga nezměnil. Úřady dokonce navrhly, aby otec hledání syna inicioval sám. 

Manželé se proto rozhodli za nalezení syna nabídnout odměnu v přepočtu 350 tisíc korun. „Bylo to tehdy hodně peněz, ale byli jsme rozhodnutí dát vše, co máme,“ líčil Sun Haiyang. Dle svých slov by si neváhal další peníze půjčit a zadlužit se.

Ani odměna ovšem nepomohla. Zoufalí rodiče se ji proto rozhodli ještě zdvojnásobit. Prodali téměř veškerý majetek, ale bez úspěchu.

Naději manželé neztráceli ani po letech. Když už nevěděli, jak dál, přejmenovali svůj podnik na "Obchod pro hledání mého syna".

Hořkosladké setkání

I přes to, že se zpočátku zdál přístup policie neochotný, na případu pracovala celých 14 let. Až v říjnu tohoto roku ovšem došlo k velkému zvratu. Díky technologii, která rozpoznává obličeje, vypátrali policisté v provincii Sandong mladého muže, podobného pohřešovanému chlapci. Nikdo si nedělal po tak dlouhé době příliš velké naděje, testy DNA ovšem potvrdily, že je to opravdu Sun Zhuo. 

V pondělí 6. prosince se nakonec znovu setkal se svými rodiči. „Konečně jsem našel svého syna, jsem tak šťastný. Hledali jsme ho 14 let a 57 dní,“ plakal dojetím otec.

Podle čínských médií únosce prodal chlapce páru, který již měl dvě dcery. Sun Zhuo vyrůstal v adoptivní rodině obklopený láskou, chodil do dobré školy a domů nosil jedničky.

Adam Walsh
Z šestiletého chlapce se našla jenom hlava. Případ Adama Walshe změnil Ameriku

Policie sdělila, že podezřelého z únosu už zatkli. Muže našli rovněž pomocí technologie rozpoznání obličeje. Policisté ho obvinili ze dvou únosů. Podle čínských zákonů je nejvyšší trest za obchodování s lidmi smrt, kupcům pak hrozí maximálně tři roky ve vězení. Adoptivní rodiče propustili na kauci až do začátku soudního procesu.

I když většina lidí čekala, že se mladík vrátí ke svým opravdovým rodičům, je tomu přesně naopak. Sun Zhuo se rozhodl zůstat u lidí, kteří ho vychovali. Médiím sdělil, že s nimi vyrůstal přes deset let a netušil, jak se k nim dostal. Z toho důvodu jim nic nevyčítá.

Obchodování s lidmi

Neúnavné hledání ze strany biologických rodičů se stalo rovněž inspirací pro čínský film Dearest z roku 2014, který si získal fanoušky po celém světě. Pojednává právě o problematice obchodování s lidmi. Film končí šťastně, což se o tehdejší realitě manželů říct nedalo. Dnes už mohou i oni s jistotou prohlásit, že se jejich příběh zařadil mezi ty se šťastným koncem.

Zdroj: Youtube

Snímek, který režíroval Peter Čan, vydělal více než 1,2 miliardy korun. Také díky němu začaly čínské úřady řešit únosy dětí důkladněji. Problémy vznikaly podle odborníků kvůli dřívější čínské politice, kdy mohli mít manželé pouze jedno dítě. Pokud čekali druhé, museli platit velké pokuty. Nebo je úřady donutily jít na potrat.

Doposud není jasné, kolik dětí je v Číně každoročně uneseno. Podle americké agentury pro boj proti obchodování s lidmi je v tomto ohledu Čína jednou z nejhorších zemí na světě.

Podle tamních úřadů se v roce 2021 vrátilo domů více než osm tisíc unesených dětí. Mnoho z nich své rodiče znovu vidělo díky čínské masivní databázi DNA a technologiím, jako je rozpoznávání obličejů na veřejných místech.