Zatímco v podmínkách bylo stanoveno, že Google může shromažďovat data pouze při zapnuté historii lokací, realita byla podle soudu jiná. Společnost mohla stále sbírat údaje o poloze telefonu i bez této funkce. Stačilo, aby uživatel na svém zařízení nechal spuštěnou funkci „Web & App Activity“.

Společnost tak měla možnost sbírat, ukládat či používat soukromé údaje o poloze uživatelů, a to prakticky bez jejich vědomí. Mělo se tak stát mezi lednem 2017 a prosincem 2018.

Google. Ilustrační snímek
Plaťte za zprávy, žádá Austrálie. Google je pro, Facebook odmítá

Podle australské komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů znamená verdikt soudu důležité vítězství. „Je to výhra pro všechny spotřebitele, kteří se zajímají o soukromí na internetu. Verdikt vysílá Googlu a podobným firmám silný vzkaz, že velké podniky nesmí své zákazníky uvádět v omyl,” uvedl v prohlášení předseda komise Rod Sims.

Google pochybení odmítá

Sama společnost proti rozsudku zvažuje odvolání. „S předkládanými zjištěními nesouhlasíme a v současné době přezkoumáváme naše možnosti, včetně možného odvolání,” okomentovali zástupci Googlu.

Americká společnost čelí kritice australské komise již poněkolikáté. Austrálie v únoru schválila zákon, podle nějž musí giganti Google a Facebook platit médiím za obsah. Google posléze v zemi hrozil zablokováním svého vyhledávače.