Živořily v bytě plném exkrementů i zápachu v krásnobřezenské Zolově ulici. Kriminalisté nyní padesátiletou ženu trestně stíhají pro podezření z týrání zvířat. Známé ženy, které případ objevily, dokonce tvrdí, že ji kryla sestra zaměstnaná v ústecké zoo jako ošetřovatelka zvířat. Na kočičí mučírnu úřady upozornila Jaroslava Chvojková. Její maminka chodila zhruba rok s dotyčnou do bytu krmit a pomáhat s dezinfekcí. „V poslední době ji tam ale nechtěla pod různými záminkami pustit,“ líčila.

Hrůzný pohled

Nakonec se ale Chvojková přes silný odpor obviněné ženy do bytu dostala. Když ho otevřela, nevěřila vlastním očím. Kočky se k ní okamžitě nahrnuly, byly vyhublé a pokálené. „Měly velký hlad, škrábaly nám ruce, jak chtěly žrádlo. Sousedi mi říkali, že dokonce z bytu plného koček odvedla tři psy. Objevila jsem je u jejího přítele. Všechny nemocné. Jedna fenka čůrala krev. Teď se o ni stará jiný pražský spolek. Smutné, že jsem si skutečný stav musela zjistit sama a ne Felisi Cat, kterému kočky patří,“ řekla Chvojková.

Ilustrační foto.
Maskovaný muž z Ústecka dvakrát loupil ve Štětí, už je za mřížemi

Jak vysvětlil ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous, některé kočičí mrtvolky nesly stopy zubů a hlodání. „Kočky se pravděpodobně napadaly mezi sebou. Z hladu a zoufalství se uchýlily ke kanibalismu. Oněch deset mrtvých koťat jsme objevili v mrazáku u potravin. Přitom majitelka bytu absolvovala odborné školení na odchyt zvířat a manipulaci s nimi. Co se zvrtlo, netušíme. Nejspíš to bude případ pro psychiatra,“ domnívá se. 

Záležitost teď řeší úřady a zbloudilá ošetřovatelka koček se nejspíš bude zpovídat ze svého jednání před soudem. „Hrozí jí trest od jednoho do pěti let vězení,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Sama obviněná se k situaci nevyjádřila. V úterý nepřijímala telefonní hovory.

Drastický obrat jejího chování zaskočil předsedu Felisi Cat Luboše Čapka. Na začátku, asi před pěti lety, prý byla dnes už bývalá členka aktivní a ochotná kdykoliv a kdekoli pomoci. „Při každém setkání, kdy jsem jí předával krmení či stelivo, jsem se na kočičky ptal. Stejně tak jsem žádal o fotografie, aktuální informace a domlouval veterinární péči. Její jednání a komunikace nejevily známky změny ani problémů,“ napsal ve vyjádření na Facebook.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Ústecko: O stavitelství v Česku i střekovském krematoriu

Jaroslava Chvojková, která situaci odhalila, si ale také spíš myslí, že „zbloudilá“ ochránkyně koček spíš psychicky onemocněla. „Není zlá. Lidi, co o ní píší, že je tyranka, jsou ti, kdo nikdy s ničím nepomohli. Ona roky obětavě pomáhala,“ dodala.