Na Ústí nad Labem totiž bylo za druhé světové války svrženo celkem 3922 leteckých pum různých typů. Nejvíce však 250 a 500 librových i několik tisícilibrových. Jedna libra je 0,454 kilogramu. Pyrotechnický dohled si vyžádal investor na celou dobu výstavby.

„V minulosti bylo v Ústí nad Labem nalezeno devět kusů nevybuchlých pum,“ vyprávěl Jan Pokorný, bývalý vojenský pyrotechnik, který má za sebou odminovávání Dukly či minových polí během mírové mise v Bosně, dnes dohlížející na stavbu centra Forum.

„Spojenci zároveň uvádí, že při jejich užití z různých důvodů nevybuchlo 12 až 15 bomb. Během války bomby uklízeli spojenečtí zajatci, případně vězňové. Po válce zase němečtí zajatci. Potom je do roku 1950 likvidovala armáda,“ pokračoval ve vysvětlování Pokorný.

Od roku 1950 začala nevybuchlou munici likvidovat policie. „Teprve od tohoto roku se začal vést přehled jejích nálezů,“ řekl dál Pokorný. Podle něj zároveň nebezpečnost munice s jejím věkem neklesá. „Trhavina nestárne. Její plášť podléhá korozi. Nejnebezpečnější jsou asi časované pumy,“ pokračoval ve výkladu Pokorný. „Časovač tehdy vyráběli z celuloidového pásku a acetonu, který ho měl rozpustit a tak aktivovat detonátor.“ Dnes je prý těžké napohled poznat, v jakém stavu časovač je.

Podle pyrotechnika Pokorného je nutné všechny pracovníky stavby důkladně poučit. „Jakmile někdo z nich narazí na předmět, který vypadá jako puma, okamžitě musí přerušit práci a přivolat mě.“ Následuje kontrola. „Pokud se podezření potvrdí, musím identifikovat typ, označit místo, zajistit jej a počkat na příjezd policejních pyrotechniků,“ dodal Pokorný. Pak může na požádání policistů pomoci s odvozem.

Kuriozní je, že místa, kde by mohly být nevybuchlé letecké pumy, označil pro pyrotechniky v plánech i psychotronik, proutkař. „Prý jsou přesní, ale já věřím hlavně svým přístrojům,“ uzavřel svůj výklad Pokorný.

Po příjezdu policejních pyrotechniků může nastat několik situací. „Buď ji pyrotechnici zneškodní na místě a pak odvezou, nebo ji naloží na automobil a uloží do písku. Zlikvidují ji až na pyrotechnické střelnici,“ vysvětlila mluvčí Správy severočeského kraje policie České republiky Jarmila Hrubešová. Když zjistí, že převoz a zneškodnění bomby není možné, nařídí evakuaci lokality. „Munici pak obloží speciálním materiálem, aby minimalizovali dopad na okolí a odpálí ji na místě,“ dodala Hrubešová.