Ústecký primátor Jan Kubata včera potvrdil, že Ústecký kraj a město to zvažují. „Jsme ale teprve na začátku. Nejdříve musíme zmapovat technické i prostorové potřeby jak knihovny, tak muzea a vyhodnotit to,“ řekl Kubata.

Uvedené práce odhadl na dva měsíce. „Pak budeme schopni říci, jestli je ten projekt životaschopný,“ dodal primátor s tím, že je rád, že i kraj na to slyší.
Objekt na Lidickém náměstí je dnes prázdný, muzeum jej dočasně opustilo, protože město připravovalo jeho rekonstrukci. Jenže počítalo, že bude stát do 200 milionů korun. Nejnižší nabídka zájemců o městskou zakázku však byla přes 300 milionů korun.

Město sice na investici získalo dotaci, ale jen 65 milionů korun. Takže se ji nakonec rozhodlo vrátit s tím, že požádá znovu a o vyšší. Kdyby se ale do objektu městského muzea mohla přestěhovat knihovna, jejímž zřizovatelem je kraj, bylo by to pro město výhodné. A nejen pro něj. Kraj totiž také hledá řešení pro rozšíření knihovny. Původní záměr dostavby zatím uložil k ledu kvůli tomu, že by se k palácové vile v Churchillově ulici moderní dostavba dvakrát nehodila.

Vicehejtman Ústeckého kraje Radek Vonka řekl, že věcí se již minulý týden zabývala rada kraje. „Uložila majetkovému odboru krajského úřadu, aby prověřil stávající kapacitu budovy muzea na Lidickém náměstí,“ poznamenal Vonka s tím, že je nejprve nutné zjistit, zda by se tam knihovna skutečně vešla. Dnes působí na území krajského města ve třech objektech a centralizovat ji do jednoho bych viděl jako výhodné,“ doplnil vicehejtman.

Pokud bude budova vyhovovat jak umístění městského muzea, tak i krajské knihovny, přišla by pak podle něj na řadu i jednání o jejím možném převzetí do správy kraje. A potom by logicky přicházelo v úvahu možné spolufinancování rekonstrukce ze strukturálních fondů EU.

Podle vědeckého tajemníka muzea Václava Houfka není myšlenka sestěhování muzea a knihovny nová, uvažovalo se o ní už když se muzeum na začátku 90. let stěhovalo z Trmic právě na Lidické náměstí. Míní, že by se sem za určitých okolností obě instituce vejít mohly. Kubata doplnil, že muzeum a knihovna si vzájemně nekonkurují, takže by si nepřetahovaly návštěvníky, naopak by si jich vzájemně mohly přivést víc.