Při zubrnickém jarmarku a nejen při něm zde bývá skutečně plno automobilů, jež zhusta parkují i na chodnících a překážejí tak četným chodcům.
Podle starosty Zubrnic Tomáše Pernekra je to dlouhodobý problém, který si vyžádá úpravy v územním plánu. „Máme už vyhlédnutý pozemek na němž by se stavba parkoviště dala realizovat, ale bude to běh na dlouhé trati,“ řekl.

Pozemek se rozkládá vedle skanzenu a plánované parkoviště prý bude mít díky členitosti terénu terasovitý tvar. Při přípravě jeho parkoviště musejí místní představitelé přihlédnout například i k tomu, že se lokalita nachází v chráněné krajinné oblasti České Středohoří a také požádat vedení Ústeckého kraje o dotaci.

„Zatím zajišťujeme parkování kde se dá. Při Zubrnickém jarmarku si od správy a údržby silnic musíme pronajímat dopravní značení a místní zemědělec Petr Horčík nám bezúplatně půjčuje část svého pozemku,“ vysvětlil Pernekr. Vedoucí Muzea lidové architektury, jak se skanzen správně jmenuje, František Ledvinka upřesnil, že asi budou vybudována parkoviště dvě. „Jedno pravděpodobně bude na území skanzenu, v zákrutě nad obcí, hruba v rozsahu dvaceti až třiceti stání. Mělo by být možné z něj projít rovnou do skanzenu.“

Do té doby zde auta ale budou parkovat leckdy až od obce Leština po okrajích vozovnky. „Policie zatím přivírá oči. Ale jedno parkoviště asi stačit nebude. Proto přemýšlíme o dalším, zhruba stejného rozsahu,“ uvedl Ledvinka.

Zemědělec Petr Horčík je místním patriotem a proto obci v době předpokládaných nejhorších návalů pomáhá rád. „Pomáhám jim s prostorem pro parkování asi tak tři, možná čtyři roky. Pozemek je zpevněný. Osobní auta ho tedy moc nezatěžují. Takže s tím trable nemám. Pomůžu rád,“ dodal Horčík.