Ta zde plánuje výstavbu obřího administrativně obchodního komplexu se zastavěnou plochou 26 tisíc metrů čtverečních. „Součástí projektu je dále čtyřhvězdičkový kongresový hotel a samostatný bytový dům. Předpokládané náklady činí půl miliardy korun,“ uvedla Michaela Winklerová z komunikační agentury Aetna.

Dominujícím prvkem komplexu má být administrativní budova, která bude prostupovat diagonálně celým prostorem. Návrh počítá s flexibilním rozdělením prostoru na kanceláře, popřípadě vytvořením tzv. open–spaces o rozloze od 200 metrů čtverečních až po plochu celého podlaží.

Za další dominantu zástupce investora označil hotel, který ponese značku Clarion provozovatelské společnosti CPI Hotels. V nabídce bude mít 92 pokojů a 250 kongresových míst. V obchodní části by neměl chybět supermarket, menší obchody, restaurace či fitness. Pro zájemce tu budou k dispozici i skladové prostory.

Parkování je řešeno ve dvou podlažích v podzemí, návrh počítá se 169 parkovacími místy. V neposlední řadě budou v komplexu i prostory k bydlení. A sice v samostatném domě s byty o velikosti 2+kk až 4+kk. Vybavením půjde spíše o vyšší standard. Komplex bude prostupný pro pěší, místa uvnitř bude protínat systém průchodů, loubí a uliček.

„Hlavním záměrem projektu je zachovat koncept městské čtvrti. Veškeré objekty jsou určeny k pronájmu, komplex jako celek zůstane v portfoliu společnosti CPI Group,“ uvedl Pavel Jirásek, manažer oddělení pronájmu firmy.

Není to ale první záměr na tomto pozemku v takřka samém centru Ústí. Už v roce 2004 tady měla zájem postavit multifunkční objekt společnost Plaza Centers. Potvrdil to Miloš Burýšek, jednatel ústecké realitní kanceláře Alfa Finosa. „Společnost CPI chtěla pozemek prodat. Už existovala i studie obchodně zábavního centra, které tu Plaza Centers chtěla postavit, také byla uzavřena smlouva o smlouvě budoucí, ale ve finále z toho sešlo,“ řekl Burýšek.

Ať tu ale vyroste cokoli, pořád to podle něj bude lepší, než dnešní skutečnost. Někteří Ústečané s tím souhlasí. „Nemám nic proti vietnamským podnikatelům, ale aby svůj gyros prodávali v boudě na hlavní třídě v centru města, to se asi jinde jen tak nevidí,“ kritizovala Denisa Beránková s tím, že by tu měla stát pořádná stavba. Ta plánovaná jí nevadí.

Naproti tomu František Konečný si myslí, že menší činžáky, jako tu byly dříve, by se sem hodily víc.

Masarykovu ulici poznamenaly brutální demolice

Rozsáhlými demolicemi, neuváženými přestavbami a budováním nových masivních objektů bylo poznamenáno město Ústí v 70. a 80. letech minulého století. Megalomanským plánům tehdejších komunistických vládců padla za oběť také celá pravá strana spodního úseku Masarykovy (tehdy Fučíkovy) třídy i část na protilehlé straně.

„To víte, že si na starou zástavbu dobře pamatuji,“ řekl ústecký patriot Václav Hála. Mimo jiné lituje konce slavné restaurace Pražačka, kam chodíval rád na pivo. „Co k tehdejším demolicím říct? Že je to strašná škoda a to, co tady později vzniklo, je hrůzný paskvil. A obávám se, aby v podobném duchu nebyly i nové stavby, které ve městě začínají vyrůstat. Velké betonové kolosy, žádná krása to nebude,“ míní Václav Hála.

Také další patriotka Marie Peterková na tehdejší Masarykovu ulici vzpomíná ráda. „Dodnes si úplně jasně pamatuji, kde co bylo. Na rohu Pařížské a Masarykovy ulice bývalo knihkupectví, pak uzenářství, barvy – laky, cukrárna a také první ústecká samoobslužná prodejna potravin, kterou komunisté tehdy otvírali s velkou slávou. Byla to tehdy novinka, kterou se hodně pyšnili,“ řekla Marie Peterková. Dále pak v místech zhruba naproti kinu Hraničář stála starodávná vila, v níž sídlila mateřská škola. Známá byla také restaurace Lověna či UVA, prodejna uměleckých řemeslných výrobků.

Také na místě, kde se dnes chystá stavět CPI Group svůj administrativně obchodní komplex, bývala stará zástavba. „V ulici Prokopa Diviše to bylo třeba oblíbené kadeřnictví. A přímo na Masarykově ulici hračky, obuv či bistro. A na Špitálském náměstí velká rybárna,“ dodala ještě Marie Peterková.
„Já jsem se narodil v roce 1980 – tehdy se zdejší stará zástavba odstřelovala. Já si to samozřejmě nepamatuji, ale rodiče ano a když si prohlížejí staré fotografie, jsou smutní,“ řekl Jan Havliš ze Severní Terasy.

I on, když porovnává se současným stavem, si také myslí, že dřívější domy byly hezčí než dnešní zástavba. „A i když mám moderní věci rád, tak si myslím, že by se sem podobné hodily víc než plánovaný kolos,“ dodal Jan Havliš.