Od pondělka pracovníci oddělení komunikací ústecké společnosti AVE zahájili letošní blokové čištění ulic. S jarní očistou komunikací začali na Střekově. A první řidiči tak už nedobrovolně přišli o svá auta. Jejich majitelé totiž ignorovali dopravní značení upozorňující na plánované blokové čištění komunikací. Podle zástupce velitele pro dopravu ústeckých strážníků Milana Valenty je letos ale morálka motoristů daleko vyšší, než v minulých letech. „Situace se rok od roku lepší. Zatímco ještě před třemi lety v ranních hodinách parkovala v místech, kde mělo proběhnout čištění, celá řada aut, dnes je situace opačná. Řidiči se patrně zalekli i tvrdé sankce a odtahu auta,“ řekl Valenta.

Podle ředitele ústeckých strážníků Pavla Bakuleho hlídka městské policie v ranních hodinách vyjíždí s odtahovou četou před konvojem vozidel údržby a v případě nutnosti odtahuje nesprávně parkující auta. Na blížící se očistu ulice i nebezpečí odtahu vozidla obyvatele lokalit upozorňují více než týden dopředu značky. Navíc pracovníci AVE při instalování značek ulici monitorují a natáčejí parkující automobily pro případ reklamace. Na videu je rovněž i samotný odtah vozidla. Lidé tak mají dlouho do předu možnost přeparkovat si v den čištění vozidlo, které by jinak blokovalo průjezdu aut,“ vysvětlil Bakule.

Mluvčí města Milan Knotek k tomu dodal, že jarní blokové čištění si nucené odtahy vynutilo před lety právě kvůli chování řidičů, kdy situace byla natolik neúnosná, že se město rozhodlo pro tento způsob represe. Motoristé za případné ignorování značení budou muset hlouběji sáhnout do svých peněženek. Za úplný odtah totiž zaplatí 1 450 korun. Vozidlo pak končí na odstavném hlídaném parkovišti v areálu krásnobřezenské společnosti AVE.

Za první den střežení odtaženého automobilu řidič neplatí poplatek, za každý další den už ale ano. Automobil je přitom řidiči vydán pouze po zaplacení poplatku. Řidič navíc musí počítat i s pokutou od strážníků, a to až do výše jednoho tisíce korun za parkování v zákazu zastavení.

Pracovníci AVE začínají s očistou každý den kolem sedmé hodiny ráno. Jde o komplexní očistu, při které se čety údržby zaměřují nejen na úklid a umývání komunikací, ale čistí i například kanály.

Zatímco v pondělí a v úterý se vozidla údržby silnic pohybovala na Střekově, dnes a zítra to bude na Severní Terase a v Doběticích. V pátek a v pondělí si údržba od čištění odpočine. Přesný harmonogram plánovaného čištění ulic je i na internetových stránkách společnosti AVE a na blokové čištění upozorňují i dopravní značky se zákazem zastavení s dodatkovou tabulkou se dnem očisty.