Ústečané, jichž jsme se ptali na jejich názor na Bergerovu aféru, se shodovali, že by měl odstoupit z pozice zastupitele. „Myslím si, že je celkem lhostejné, zda je vinen. Měl by odstoupit. Ve vyspělé cizině je toto součástí politické kultury při pouhém podezření. Snad se konečně férového jednání od místních politiků dočkáme taky,“ shrnuje názory dotazovaných Petr Rychter.

Někteří občané zohledňují Bergerovo mládí a říkají, že by se klidně mohl za pár let do politiky, alespoň té komunální, vrátit. Lídr ústecké sociální demokracie, náměstek primátora Arno Fišera prozatím zaujal vůči údajným Bergerovým aférám neutrální postoj a poukazuje při tom na presumpci neviny. „Definitivní stanovisko nemohu říci, protože zatím nemám dostatek informací, jež by potvrzovaly vinu či nevinu Martina Bergera. Proto počkám na ukončení vyšetřování incidentů,“ vyjádřil se a dodal, že pokud bude sociálnědemokratickému zastupiteli prokázáno jakékoliv nepřístojné chování, určitě přijme ústecká organizace náležitá opatření.

Předseda místní organizace sociální demokracie na Severní Terase, jejímž členem Berger je a zároveň místostarosta obvodu Severní Terasa řekl, že případ neodloží. „Snažím se dopátrat pravdy, předpokládám, že nám pan Berger může ukázat dokumenty, jimiž doloží své jednání. Podle toho se rozhodneme, co bude dál.“
Bývalý sociálnědemokratický ústecký zastupitel Vladimír Kozubek však jejich postoj nesdílí. „Martin Berger vědomě lže. Jenže jeho případ je jen špičkou ledovce. Ústecká sociální demokracie dluží občanům hlubokou omluvu. Myslím si, že by měl odstoupit, zneužívání svého postavení je nepřijatelné,“ vyjádřil se. Dle něj se také na stranickém intranetu objevily první výzvy od členů ČSSD, žádající pozastavení Bergerova členství.

Oslovení zastupité z opozice říkají, že zastupitel by si měl uvědomit, že se musí chovat důstojně. Tomáš Jelínek (SZSP) si Bergera pamatuje již od jeho problémů s domovem důchodců během předvolební kampaně. Díky jeho výstupu s revizory si ho prý připomněl. „Mám pocit, že pan Berger dělá politiku dost rizikovým způsobem. Tolik prohřešků za tak krátkou dobu, co je zastupitelem, mne udivuje. Přemýšlím, jestli se v arogantním chování nesnaží překonat i svého okresního předsedu,“ uvedl Jelínek.

Jaroslav Kubín (KSČM) si myslí, že by se jako veřejný činitel měl chovat důstojně a zároveň vyjádřil pobouření nad vzrůstající vulgaritou mezi volenými zástupci. „Skutečně by si měl uvědomit, že občané zastupitele sledují. Pokud se prokáže jeho vina, potom dělá ostudu nejen ČSSD, za níž byl do zastupitelstva zvolen, ale i všem ostatním zastupitelům. A v tomto případě by pak odstoupit měl.“

Bergerův výstup s revizory MHD prošetřuje ředitel Dopravního podniku Jiří Havránek a také ředitel městské policie Pavel Bakule, incident z 22. února ráno u vysokoškolských kolejí na Klíši městská policie podle svého ředitele Pavla Bakuleho předala Policii ČR. „Když na místo přijela naše hlídka, vytáhl pan Berger průkazku zastupitele a choval se k ní familierně. Byl ovšem odkázán do patřičných mezí a požádán o občanský průkaz. Případ jsme předali policii ČR.“

Zastupitel Martin Berger a údajný svědek incidentu Jakub Tykal Ústeckému deníku tvrdili, že Berger byl napaden v prostorech takzvaného VŠ baru na vysokoškolské koleji. V oznámení o dalším postupu vyšetřování, které Policie ČR Bergerovi zaslala je přitom jasně napsáno, že jej útočník Miroslav Peřina napadl nikoliv v baru, ale na křižovatce ulic Klíšská a Jateční. Což znamená na ulici. Zároveň je v tomto oznámení napsáno, že Berger odmítl lékařské vyšetření. Miroslav Peřina samozřejmě popírá jakýkoliv útok na Bergera a dodává, že naopak Berger silně opilý napadl slovně jeho a fyzicky mladou ženu.

Podle policejní mluvčí Veroniky Beranové již vyšetřování klíšského výstupu policie ukončila oznámením na přestupkovou komisi jako přestupek proti občanskému soužití. Berger všechna svědectví o jeho chování označuje za lži a podal trestní oznámení pro pomluvu. Jmenovitě na koho nespecifikoval.

Vyjádření Martina Bergera

Vyjádření politiků vidím jako účelové s jediným cílem poškodit sociální demokracii. Lži a pomluvy a nepravdivé informace pana Kozubka, který pro ČSSD už dva roky nepracuje, pro mě nejsou výzvou. Pan Kozubek se nepřestěhoval do Děčína jak tvrdí, a jeho vulgární chování bude řešit jeho místní organizace. Pan Jelínek za SZSP není zástupcem žádné strany, ale komunální prospěchář, který by hájil barvy kteréhokoliv sdružení přinášející mu koryto.

Všem obyvatelům slibuji, že pokud se mi dokáže jediný přestupek, tak složím mandát. Vše, co bylo doposud napsáno, jsou pouhé novinářské spekulace, které výrazně poškozují mou osobu. Lidem, kteří si takové drby vymýšlejí, doporučuji, ať se přihlásí do literárního kroužku, aby se jejich elán dal smysluplně využít. Díky těmto jednotlivcům bohužel politici nemají čas řešit rozbité chodníky a silnice, ale musí se zabývat takovými nesmysly. Bohužel se jimi bude zabývat i policie, protože na ně podávám trestní oznámení pro pomluvu.

Martin Berger (Text nebyl redakcí měněn)