VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři se dočkají dříve

BUKOV – Až deset let si počkají Ústečané v důchodovém věku na umístění do některých domovů pro seniory na Ústecku.A to přesto, že je tu těchto zařízení poměrně dost – 7 s kapacitou zhruba 950 míst.

5.4.2007
SDÍLEJ:

Nákres bukovského penzionu po dostavběFoto: DENÍK/Archiv

Město Ústí se proto rozhodlo jeden z nich rozšířit. Konkrétně bukovský, který patří k nejmodernějším a také nejpreferovanějším. Podle jeho ředitelky Věry Vonkové je čekací doba na přijetí sem v průměru 7 let, přičemž na nejžádanější byty 2 + 0 se čeká i 10 let. Dnes je kapacita tohoto zařízení 95 míst, v budoucnu by se měla zvýšit přibližně o třetinu. A sice formou přístavby dalšího křídla k stávajícímu objektu. Vznikne tu 40 nových bytů určených jak pro jednotlivce, tak i pro manželské dvojice.

Domov pro seniory na Bukově a také stejné zařízení na Stříbrníkách se od zbývajících pěti domovů liší. Jde o dřívější penziony, v nichž důchodci žijí v samostatných bytech, které si zařizují vlastním nábytkem. Skýtají tedy více soukromí než klasické domovy ústavního typu, v nichž senioři mají k dispozici maximálně samostatný pokoj. Mnohdy jej ale sdílejí s dalším obyvatelem nebo i několika obyvateli. Oba typy zařízení se v minulosti lišily i tím, že domovy poskytovaly komplexní služby a penziony jen některé. Třeba pouze samotné bydlení.

Od letošního roku, kdy začal platit nový zákon o sociálních službách, se rozdíly trochu zmenšily. Především oba typy zařízení, které se dnes nazývají jednotně domovy pro seniory, musí nabízet komplexní služby. A klienti si je mohou, ale nemusí objednat.

Co ale zůstalo, je různá úroveň bydlení. Stejně jako to, že alespoň trochu soběstační senioři preferují bydlení v samostatných bytech. Proto je právě v domovech pro seniory na Bukově, ale i na Stříbrníkách nejdelší čekací doba. „I u nás je to v nejžádanějších bytech 1 + 1 až deset let,“ potvrdila ředitelka Anna Pivová. „Předpokládáme, že po dostavbě bukovského domova by se alespoň tady mohla čekací doba zkrátit v průměru na 5 až 6 let,“ uvedl Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora.

Jak vyplývá ze studie, kterou si město nechalo zpracovat, bude nový objekt přistavěn k tomu stávajícímu ve tvaru L. Výsledkem tak bude komplex ve tvaru U. Vedle dalších potřebných bytů toto řešení přinese nové možnosti venkovních úprav.

„Tři strany budou zastavěny a u té čtvrté počítáme s optickým uzavřením ozdobnou zídkou. Vznikne tak atrium, kde chceme pro stávající i budoucí obyvatele vybudovat zelený odpočinkový kout – parčík s altánkem, lavičkami, jezírkem a umělým potokem,“ popsal městské plány Řeřicha. Dostavba přijde kolem 50 milionů korun. Město očekává, že se mu na ni podaří získat dotaci z evropských zdrojů, která by mohla pokrýt až 80 procent nákladů. V úspěch doufá i proto, že už dostalo dotaci na projektovou dokumentaci k této akci.

„Žádost už jsme podali. Nejdříve by mohla být vyřízena na podzim, spíše ale až na začátku příštího roku,“ dodal náměstek primátora.

Někde uspějí už i letos

Podstatně rychleji než v bývalých penzionech uspějí dříve narození Ústečané se žádostí o umístění do klasického domova. „Odhaduji, že už letos budeme moci uspokojit asi 10 nových zájemců,“ potvrdil například Václav Hála, ředitel Domova pro seniory v Krásném Březně. Žádost o umístění do domova pro seniory již zájemci nesměrují na magistrát města, ale přímo do zařízení, v němž chtějí žít.

To je jedna z novinek, kterou přinesl zákon o sociálních službách platný od letošního ledna. „Od magistrátu jsme převzali pořadník, v němž bylo 100 čekatelů. Všechny jsme obeslali, abychom poznali jejich aktuální situaci,“ řekl Václav Hála. Vrátilo se jim 60 potvrzených žádostí o umístění.

„Seznam zřejmě nebyl dlouho inovovaný. Zjistili jsme, že řada lidí v něm už byla umístěna jinam, další se odstěhovali nebo i umřeli,“ poznamenal ředitel. Ze všech aktuálních zájemců v pořadníku chce nastoupit už letos jen 15 lidí, ostatní až za rok či i déle. Krásnobřezenský domov přitom každoročně uspokojí 25 až 30 lidí. „To znamená, že zhruba 10 až 15 nových žadatelů má reálnou šanci, že se bude moci přestěhovat do domova už letos,“ dodal Hála.

Jak jsou na tom jinde?

Severní Terasa - Zrekonstruovaný a zmodernizovaný domov poskytuje služby v jedno až čtyřlůžkových pokojích. V areálu je velká zahrada využívaná ke kulturním i sportovním akcím, posezení i procházkám, dále kavárna i bufet.

Dobětice - Domov se nachází na okraji dobětického sídliště. Klienti jsou ubytovaní v jedno a dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. I zde mají k dispozici bufet a kavárničku, oblíbené je rovněž posezení na terase.

Krásné Březno - Domov je situován v centru sídliště Na Vyhlídce. Zdejší klienti jsou ubytováni v jedno i vícelůžkových pokojích. I oni mají zahradu, bufet, ale i knihovnu aj. Některé služby jsou přístupné také seniorůrm z okolí.

Velké Březno - Domov je vzdálen od Ústí asi 10 km. Pokoje jsou dvou a třílůžkové. Je tu zřízeno i oddělení specializované na poruchy kognitivních funkcí (Alzheimerova choroba a další demence). V domově se konávají i bohoslužby.

Chlumec - Nejstarší zařízení, prošlo ale přestavbami. Menší domov rodinného typu, velká zahrada, blízko je les. Klienti bydlí v jedno i vícelůžkových pokojích. Je tu zřízeno také oddělení se zvýšenou ošetřovatelskou péčí.

Stříbrníky - Bývalý penzion. Senioři zde žijí v malých i větších bytech 1 + 1 nebo 2 + 1 ve dvou dvanáctipatrových věžácích. Vzhledem k poměrně velkým bytům je domov postupně předělává na menší. Letos chce město areál oplotit.

Bukov - Nejmladší a nejmodernější zařízení v Ústí, nachází se v blízkosti hlavní ústecké třídy. Nabízí ubytování v jedno až třípokojových bytech. Několik jich je vybaveno pro vozíčkáře. Klienti se dočkají i venkovního posezení.

5.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: EU - Německo, rakousko, Itálie., Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, požadujeme digitální kartu do tachografu, profesní průkaz, bezúhonnost, praxe výhodou., Nabízíme: plat 38.000,-Kč, kdo by chtěl je možnost dalšího přivýdělku a to 1x za 14. dní jet víkend dalších 100,-Eur k výplatě - nenutíme, víkendy volné, možnost stálé linky po domluvě. Parkování vozidla po domluvě. Nástup ihned., Kontakt: volat můžete na tel. 724 485 879 e-mail vakotrans@email.cz, můžete zaslat životopis s kontaktem a my Vás budeme kontaktovat.. Pracoviště: Vako trans s.r.o., 403 27 Malečov. Informace: Josef Vaněk, +420 724 485 879. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 600 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocný/ná kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovice 108., Náplň práce: příprava salátů, dezertů, pomocné práce při přípravě jídel., Požadujeme: základní vzdělání, hygienické návyky., Nabízíme: mzdu 12 600 - 13 500,- Kč., Kontakt: telefonicky dopoledne.. Pracoviště: Rfr trade s.r.o.- provozovna, 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Patrik Doležal, +420 602 420 450. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Řezači plamenem Svářeč. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova 633, Ústí nad Labem , práce po celém Ústeckém kraji - doprava zajištěna., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání, svářečské certifikáty 135 , 136., Nabízíme: mzdu 20 000 - 35 000,- Kč., ubytování zajištěno., Kontakt:telefonicky nebo na e-mail.. Pracoviště: Hb energomont, s.r.o., Masarykova, č.p. 633, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Josef Balat, +420 606 746 858. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 500 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR - doprava zajištěna., Požadujeme: praxi v oboru., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Tomáš brauner, U Panského dvora, č.p. 984, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Tomáš Brauner, +420 608 302 633.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eva Bohátková má opět úsměv na tváři.

Osudem zkoušená Eva Bohátková: Bez Spirály bych byla na dně

Basketbalista Marko Stevanovič (uprostřed) v dresu ústecké Slunety.

Šok! Další rána pro ústeckou Slunetu, v týmu končí univerzál Stevanovič

Exředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz je venku z vězení

Ústecký kraj - Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz je z vězení na svobodě.

FOTO: Na Mikuláše čekal v Roudníkách plný sál

Roudníky - Mikuláš se svou družinou navštívil kulturní dům v Roudníkách, kde je očekával plný sál návštěvníků pestrého odpoledne.

Už nemůžu. Sebevraždu letos spáchalo už 60 lidí

Ústecký kraj - Hrozivá čísla děsí policisty i psychiatry v Ústeckém kraji.

OBRAZEM: Olga Lounová zazpívala na Ústeckých Vánocích

Ústí nad Labem - Ústecké Vánoce zpříjemnila lidem na druhou adventní neděli zpěvačka Olga Lounová. Podívejte se na fotografie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT