VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři se dočkají dříve

BUKOV – Až deset let si počkají Ústečané v důchodovém věku na umístění do některých domovů pro seniory na Ústecku.A to přesto, že je tu těchto zařízení poměrně dost – 7 s kapacitou zhruba 950 míst.

5.4.2007
SDÍLEJ:

Nákres bukovského penzionu po dostavběFoto: DENÍK/Archiv

Město Ústí se proto rozhodlo jeden z nich rozšířit. Konkrétně bukovský, který patří k nejmodernějším a také nejpreferovanějším. Podle jeho ředitelky Věry Vonkové je čekací doba na přijetí sem v průměru 7 let, přičemž na nejžádanější byty 2 + 0 se čeká i 10 let. Dnes je kapacita tohoto zařízení 95 míst, v budoucnu by se měla zvýšit přibližně o třetinu. A sice formou přístavby dalšího křídla k stávajícímu objektu. Vznikne tu 40 nových bytů určených jak pro jednotlivce, tak i pro manželské dvojice.

Domov pro seniory na Bukově a také stejné zařízení na Stříbrníkách se od zbývajících pěti domovů liší. Jde o dřívější penziony, v nichž důchodci žijí v samostatných bytech, které si zařizují vlastním nábytkem. Skýtají tedy více soukromí než klasické domovy ústavního typu, v nichž senioři mají k dispozici maximálně samostatný pokoj. Mnohdy jej ale sdílejí s dalším obyvatelem nebo i několika obyvateli. Oba typy zařízení se v minulosti lišily i tím, že domovy poskytovaly komplexní služby a penziony jen některé. Třeba pouze samotné bydlení.

Od letošního roku, kdy začal platit nový zákon o sociálních službách, se rozdíly trochu zmenšily. Především oba typy zařízení, které se dnes nazývají jednotně domovy pro seniory, musí nabízet komplexní služby. A klienti si je mohou, ale nemusí objednat.

Co ale zůstalo, je různá úroveň bydlení. Stejně jako to, že alespoň trochu soběstační senioři preferují bydlení v samostatných bytech. Proto je právě v domovech pro seniory na Bukově, ale i na Stříbrníkách nejdelší čekací doba. „I u nás je to v nejžádanějších bytech 1 + 1 až deset let,“ potvrdila ředitelka Anna Pivová. „Předpokládáme, že po dostavbě bukovského domova by se alespoň tady mohla čekací doba zkrátit v průměru na 5 až 6 let,“ uvedl Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora.

Jak vyplývá ze studie, kterou si město nechalo zpracovat, bude nový objekt přistavěn k tomu stávajícímu ve tvaru L. Výsledkem tak bude komplex ve tvaru U. Vedle dalších potřebných bytů toto řešení přinese nové možnosti venkovních úprav.

„Tři strany budou zastavěny a u té čtvrté počítáme s optickým uzavřením ozdobnou zídkou. Vznikne tak atrium, kde chceme pro stávající i budoucí obyvatele vybudovat zelený odpočinkový kout – parčík s altánkem, lavičkami, jezírkem a umělým potokem,“ popsal městské plány Řeřicha. Dostavba přijde kolem 50 milionů korun. Město očekává, že se mu na ni podaří získat dotaci z evropských zdrojů, která by mohla pokrýt až 80 procent nákladů. V úspěch doufá i proto, že už dostalo dotaci na projektovou dokumentaci k této akci.

„Žádost už jsme podali. Nejdříve by mohla být vyřízena na podzim, spíše ale až na začátku příštího roku,“ dodal náměstek primátora.

Někde uspějí už i letos

Podstatně rychleji než v bývalých penzionech uspějí dříve narození Ústečané se žádostí o umístění do klasického domova. „Odhaduji, že už letos budeme moci uspokojit asi 10 nových zájemců,“ potvrdil například Václav Hála, ředitel Domova pro seniory v Krásném Březně. Žádost o umístění do domova pro seniory již zájemci nesměrují na magistrát města, ale přímo do zařízení, v němž chtějí žít.

To je jedna z novinek, kterou přinesl zákon o sociálních službách platný od letošního ledna. „Od magistrátu jsme převzali pořadník, v němž bylo 100 čekatelů. Všechny jsme obeslali, abychom poznali jejich aktuální situaci,“ řekl Václav Hála. Vrátilo se jim 60 potvrzených žádostí o umístění.

„Seznam zřejmě nebyl dlouho inovovaný. Zjistili jsme, že řada lidí v něm už byla umístěna jinam, další se odstěhovali nebo i umřeli,“ poznamenal ředitel. Ze všech aktuálních zájemců v pořadníku chce nastoupit už letos jen 15 lidí, ostatní až za rok či i déle. Krásnobřezenský domov přitom každoročně uspokojí 25 až 30 lidí. „To znamená, že zhruba 10 až 15 nových žadatelů má reálnou šanci, že se bude moci přestěhovat do domova už letos,“ dodal Hála.

Jak jsou na tom jinde?

Severní Terasa - Zrekonstruovaný a zmodernizovaný domov poskytuje služby v jedno až čtyřlůžkových pokojích. V areálu je velká zahrada využívaná ke kulturním i sportovním akcím, posezení i procházkám, dále kavárna i bufet.

Dobětice - Domov se nachází na okraji dobětického sídliště. Klienti jsou ubytovaní v jedno a dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. I zde mají k dispozici bufet a kavárničku, oblíbené je rovněž posezení na terase.

Krásné Březno - Domov je situován v centru sídliště Na Vyhlídce. Zdejší klienti jsou ubytováni v jedno i vícelůžkových pokojích. I oni mají zahradu, bufet, ale i knihovnu aj. Některé služby jsou přístupné také seniorůrm z okolí.

Velké Březno - Domov je vzdálen od Ústí asi 10 km. Pokoje jsou dvou a třílůžkové. Je tu zřízeno i oddělení specializované na poruchy kognitivních funkcí (Alzheimerova choroba a další demence). V domově se konávají i bohoslužby.

Chlumec - Nejstarší zařízení, prošlo ale přestavbami. Menší domov rodinného typu, velká zahrada, blízko je les. Klienti bydlí v jedno i vícelůžkových pokojích. Je tu zřízeno také oddělení se zvýšenou ošetřovatelskou péčí.

Stříbrníky - Bývalý penzion. Senioři zde žijí v malých i větších bytech 1 + 1 nebo 2 + 1 ve dvou dvanáctipatrových věžácích. Vzhledem k poměrně velkým bytům je domov postupně předělává na menší. Letos chce město areál oplotit.

Bukov - Nejmladší a nejmodernější zařízení v Ústí, nachází se v blízkosti hlavní ústecké třídy. Nabízí ubytování v jedno až třípokojových bytech. Několik jich je vybaveno pro vozíčkáře. Klienti se dočkají i venkovního posezení.

5.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha - prac. Ústí nad Labem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč, mzda max. 88 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Sociální péče č.p. 3316/12a, Ústí nad Labem, Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Nástup ihned., Informace o pracovním místě: obsluha zařízení operačního střediska, kamerového systému, zabezpečovacího systému a PC, ostraha objektu, obchůzky, kódování, kontrola objektů kontrola osob vstupujících do objektu, zamezení vstupu neoprávněným osobám pravidelné obchůzky. , Směnnost: noční směny. Pracovní úvazek: zkrácený. Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , Požadujeme: spolehlivost. Certifikát Strážný" kód profesní kvalifikace 68-008-E výhodou. Prac. poměr na dobu určitou., Kontakt: 723 612 506, email: prace@forcorp.cz. Kontakt POUZE telefonicky nebo mailem. Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. ústí nad labem, Sociální péče, č.p. 3316, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 12 000 Kč

Řídící pracovníci ve školních jídelnách Vedoucí školní jídelny a administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Malátova č.p. 2438/12, Ústí nad Labem., Požadujeme:, střední vzdělání s maturitou - obory související s účetnictvím, gastronomií zájem o zdravé stravování, samostatnost, spolehlivost, organizační schopnosti, praxe v oboru vítána, Náplň práce:, vedení pokladny (vč. Money S3), hmotná odpovědnost za pokladní hotovost ,výběr stravného, objednávky a nákupy potravin, hospodaření s finančními prostředky pro školní jídelnu, vedení knihy faktur, vedení skladu potravin (vč. CIBUS), zpracovávání jídelních lístků, kontrola spotřebního koše,vedení elektronické spisové služby, další úkoly provozního charakteru., Nabízíme:, práce na vedoucí pozici, možnost dalšího profesního růstu, možnost stravování, do budoucna možnost práce na plný úvazek a dobu neurčitou, Kontaktujte nás emailem:mszdravicko@gmail.com - zašlete životopis bez osobních údajů, do předmětu uveďte - VDJ. Pracoviště: Mateřská škola zdravíčko, ústí nad labem, malátova 12, příspěvková organizace, Malátova, č.p. 2438, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Regina Krausová, +420 472 774 326.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Pod Císařem, Ostrov 10, Tisá., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání., Nabízíme: mzdu 21 000 - 28 000,- Kč., vhodné i pro absolventy, ubytování je možné., Kontakt: telefonicky od 10:00 do 14:00 hod si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Josef nežerka - restaurace pod císařem, Ostrov, č.p. 10, 403 36 Tisá. Informace: Josef Nežerka, +420 475 222 013.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 130 Kč

Řidiči popelářských vozů Řidič svozového vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Neštěmická č.p. 779/4, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, praxi, ŘP skup. C, CE, profesní průkaz, karta řidiče, psychotesty, spolehlivost, zodpovědnost. pracovitost, ochota, práce v kolektivu., Nabízíme: mzdu 130-140,-Kč/hod., stravenky, příspěvek na životní a penzijní připojištění, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky s panem Podolským si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Ave ústí nad labem s.r.o., Neštěmická, č.p. 779, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Michal Podolský, +420 728 351 315.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník nám fandí
1

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme fotbalisty Sebuzína

Do Rigy odjelo na pracovní stáž 8 žáků oboru informační technologie z ústecké „Resslovky“.

„Ajťáci“ z ústecké průmyslovky se předvedli v Lotyšsku

Druhý Koupálko Povrly Fest: Počasí mu nepřálo, zábava ano

Povrly – Okolo sedmi set návštěvníků měl v sobotu od odpoledne do večera druhý ročník rodinného festivalu na koupališti v Povrlech. Odstartoval ho místní dámský sbor Gaga Voice, uzavíral Nepitch Band na terase koupaliště.

ODS je konečně sjednocená, říká neštěmický zastupitel Vlastimil Žáček

Ústí n. L. /ROZHOVOR/ - Už v pondělí se bude výkonná rada ODS zabývat návrhem zrušit čtyři největší stranické buňky v Ústí nad Labem. Odebrání licencí požaduje ústecká oblastní rada ODS. Návrh přišel poté, co volební sněm sestavil kandidátky pro podzimní komunální volby. V nich chybí exstarostka Střekova Miroslava Lazarová, ředitel Dopravního podniku Ústí nad Labem Libor Turek i exstarosta centrálního obvodu město Jan Tvrdík, tedy triumvirát současných zastupitelů města Ústí. 

Češi jsou mistři ve sběru hub i borůvek. Z lesů si odnesli plody za 6,6 miliardy

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Do lesa na houby chodí dvě třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů. Loni si jich domů nanosili v košících celkem 27 700 tisíc tun, v přepočtu tedy skoro sedm kilogramů na domácnost.

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté dopravu odkláněli na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT