Především letos na začátku léta bude otevřena restaurace, která vzniká rekonstrukcí prostor prvního poschodí budovy technického úseku v dolní části zahrady. Ředitel zoo Tomáš Kraus potvrdil, že by měla být otevřena 1. června. A současně se stravovacím problémem pravděpodobně bude vyřešen také problém dopravní.

Město dále se zoo připravuje projekt nazvaný Rozšíření návštěvnické infrastruktury cestovního ruchu. „Plánovaná investice za 10,7 milionu korun zahrnuje rekonstrukci horního vstupu, stavbu dětského hradu, zastávek pro vláček, enviromentálního centra, parkoviště pro cyklisty a opravu komunikací,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek.

Město již požádalo o dotaci z Programu podpory rozvoje severozápadních Čech a Moravskoslezského regionu, která by mohla dosáhnout 7,7 milionu korun.
S realizací projektu by město chtělo začít v červenci a hotovo mít v prosinci. „Začneme v každém případě, bez ohledu na to, jestli a v jaké výši dotaci dostaneme, slíbil náměstek primátora Jan Řeřicha.

Také se počítá s rekonstrukcí dolního hlavního vstupu a vybudováním parkoviště, které by bylo v sousedství nového vstupu. „Dnes je na tom místě sklad, který se musí zdemolovat. Akce bude vyžadovat i úpravu okolí, takže ji zřejmě spojíme s rekonstrukcí Drážďanské ulice. Nejdříve to přichází v úvahu v příštím roce,“ odhadl Řeřicha.

Dalším velkým záměrem je rozšíření zoo směrem k sídlišti V Oblouku. Už loni město k tomuto účelu koupilo od Finosy pozemek. „Chtěli bychom jej využít k vybudování africké savany – zvířata by tam byla volně, oddělena od okolního prostoru příkopem. Také zvažujeme, že bychom mohli zřídit třetí vstup, aby zahrada byla pohodlněji dostupná z krásnobřezenského sídliště,“ dodal Řeřicha s tím, že vše je zatím ve stadiu příprav.

Město posvětilo vláček

Velká členitost zoologické zahrady přispívá k její atraktivitě, ale pro některé návštěvníky je její terén obtížně zdolatelný. Zoo si je toho vědoma a už dříve se to snažila řešit. Před dvěma lety pořídila elektromobil. Bohužel i pro něj byly kopce velkou překážkou, a tak pro poruchy více stál, než jezdil. Po jedné sezoně se s ním zahrada rozloučila.

Novým záměrem je vláček za 1,5 milionu korun, který bude bytelnější. Alespoň to podle ředitele zoo Tomáše Krause tvrdí výrobce, který si sám na místě terén posoudil. „Rada města tento týden schválila rozpočtové opatření, které zahradě umožní vláček pořídit,“ řekl náměstek primátora Jan Řeřicha s tím, že první návštěvníci by se jím mohli svézt v květnu nebo červnu.

Pravidelné předváděcí akce v zoo

Cvičení lachtana denně 10.30, 15.30, 17.30

Cvičení slonů denně 14.30

Krmení a enrichment u orangutanů denně 10.15

Krmení piraň sobota 13.30

Krmení tuleňů denně mimo úterý 10.00, 15.45

Medový strom pro malajské medvědy sobota, neděle a svátky 13.30

Procházka slonů po zoo denně 11.30

Více informací na www.zoousti.cz