Například v trmickém podniku Metal a. s. platí od začátku měsíce úplný zákaz kouření. „Nemáme dokonce ani kuřácké koutky. Na druhou stranu svým zaměstnancům sponzorujeme program pro odvykání kouření,“ uvedl obchodní ředitel a místopředseda představenstva Metalu Milan Boháček.

Měď Povrly a. s. zakazuje kouření pouze v provozech, kde by cigareta porušovala pravidla bezpečnosti práce a požární ochrany. „Ve správní budově jsou kuřárny. Dodržujeme zákon a vnitřní předpis společnosti, jsou – li na pracovišti nekuřáci, pak se tam kouřit nesmí,“ vysvětlil bezpečnostní technik firmy Petr Bednář.

Podobné je to dle tiskové mluvčí společnosti Marie Logrové i v SETUZE a. s. „Jinak je to samozřejmě o domluvě.“ Podle ústecké psycholožky Ilony Wölfelové se ovšem může stát, že náruživý kuřák bude při delší abstinenci v silném stresu. „Potom už je jen na jeho volbě, jestli si najde jiné zaměstnání, nebo raději kouřit přestane. Podobně jako u alkoholiků.“

Podnik má i oporu v Zákoníku práce. Má totiž možnost vymezit plochy, kde se kouřit nesmí a je už jenom na něm, jestli vymezí také prostor, kde se kouřit může.

Hlasujte v anketě vpravo!