V Brné, jak potvrdil náměstek primátora Jan Řeřicha, by mohly práce začít už příští rok. Jednu studii, řešící přeměnu koupaliště v přírodní aquapark, si nechalo město zhotovit již loni. V současnosti si objednalo další.

„Od aquaparku neustupujeme, ale chceme záměr pojmout šířeji. Tak, aby část koupaliště mohla sloužit celoročně. Vycházíme z toho, že když tu máme teplou termální vodu, tak je škoda využívat ji jenom v létě,“ vysvětlil Řeřicha. Nová studie podle něj teprve vzniká. Jednou variantou je zakrýt hlavní plavecký bazén, další pak hotel, jehož součástí bazén může být.

„V každém případě, nějaký menší hotel, ne luxusní, spíše turistický, bychom tu mít chtěli,“ poznamenal Řeřicha. Přibudou vodní atrakce i hřiště a v plánu je rozšířit i stávající parkoviště. To podle ředitele Městských služeb Miroslava Štráchala už stěží dostačuje teď, natožpak po rozšíření kapacity koupaliště.

Studii bude mít město hotovou v létě. „Pak zažádáme o dotaci z evropských zdrojů a pokud uspějeme, mohli bychom s přestavbou začít už napřesrok,“ řekl Řeřicha. I kdyby město dotaci nedostalo, k úpravám by přistoupit muselo, ale asi by nebyly tak velké ani rychlé.

Po Brné by měla přijít na řadu i Klíše. Původně mělo město s tímto koupalištěm jiné plány. Před čtyřmi lety jej totiž oslovila švýcarská firma Gen Man Ventures, která si Ústí vyhlédla pro vybudování Eden Parku, vodního světa, kryté lyžařské dráhy, golfového hřiště a multifunkční haly. Slibovala tady investovat miliardu korun.

Zatímco aquapark, který měl vyrůst na místě klíšské haly, byl vítán, proti sjezdovce, jež měla vyrůst na Střížovickém vrchu se zvedla vlna nevole zejména ze strany obyvatel Klíše. Ale i další Ústečané nesouhlasili s tím, aby jeden z mála pěkných přírodních koutů, který Ústí má, byl zastavěn betonovým kolosem. Nakonec se to vyřešilo tak, že nebude nejen kritizovaná sjezdovka, ale ani vítaný aquapark. Firma přes několikeré urgence nedokladovala, že má na akci zajištěné finace a město se s ní loni rozloučilo.

Primátor Jan Kubata při té příležitosti řekl, že pokud se najde jiný seriozní zájemce o vybudování aquaparku, bude vítán. Jinak město postupem času opraví klíškou halu i přilehlé koupaliště samo. Loni také město zvažovalo, že by mohly vzniknout další přírodní lázně na Střekovském nábřeží, dokonce už také mělo zpracovanou studii, nicméně po volbách tento záměr rovněž padl.

V minulém vedení města jej totiž podporovali hlavně zástupci SZSP, kteří jsou nyní v opozici. „Nemyslíme, že by bylo nejlepší mít bazény skoro v centru města. Navíc, když Brná je ze Střekova jen kousek. Pro nábřeží si představujeme jiné využití,“ řekl Řeřicha.

V současnosti tady Povodí Labe staví protipovodňovou hráz. Součástí budou i terénní úpravy. Do této fáze pak chce vstoupit město se svými plány. „Máme ještě čas, do zimy, než bude hotová hrubá stavba hráze, je dopilujeme,“ dodal.

Také střekovský obvod už přemýšlí, co by mohlo nábřeží zatraktivnit. „Určitě lavičky, plácky pro děti, nějaké občerstvení pro cyklisty, kavárničky a podobně,“ uvedl starosta Střekova Vlastimil Žáček. Doufá, že s nápady přijdou i sami Střekováci. „Chceme je vyzvat v našem obvodním zpravodaji, aby nám dali vědět, co by si nejen tady, ale vůbec na Střekově, přáli změnit. Věřím, že přijdou dobré náměty, které budeme moci využít,“ slibuje si Žáček.

Plovárny už se připravují na otevření

Už jen čtyři týdny zbývají do odevření koupaliště v Brné. Miroslav Štráchal, ředitel Městských služeb, které obě ústecká koupaliště spravují, potvrdil, že Brná tradičně otevře brány 1. května. Klíšské koupaliště pak podle něj bude zprovozněno zhruba v polovině příštího měsíce, v závislosti na počasí.

Milovníci vody se zatím nemusí obávat zvýšeného vstupného. „Zatím bude stejné jako loni,“ řekl Štráchal. To znamená, že shodně na obou koupalištích dospělí zaplatí 45 korun, děti, studenti, senioři nad 65 let a zdravotně postižení 25 korun. Zdarma obsluha dovnitř pustí děti do tří let a také doprovod handicapovaných osob.

Žádné velké novinky letos provozovatel na plovárnách nechystá, jen běžnou údržbu. Větší změny přijdou až v příštích letech. Brná, která má kapacitu 5,5 tisíce lidí, zaznamenala loni 61 tisíc návštěvníků. Klíše s kapacitou 3 tisíce lidí pak 35 tisíc vodomilů. Podle Štráchala na to, že léto nebylo nic moc, to byla docela slušná návštěvnost.

Hlasujte v anketě vpravo!