Včera sudy převezli pracovníci oddělení životního prostředí ústecké Spolchemie do areálu podniku. Potvrdil to mluvčí chemičky Zdeněk Rytíř. Jak se tři sudy, každý s objemem 200 litrů, do objektu dostaly, netuší ani Josef Král, bratranec majitele pozemku, kde barely před týdnem objevili strážníci městské policie a zalarmovali hasiče.

Podle jejich mluvčího Lukáše Marvana chemická jednotka na místě udělala předběžný rozbor látky, když navrtala do sudů otvor, aby zjistila, co v nich je. „Mělo jít pravděpodobně o ředidlo,“ řekl k nálezu barelů mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

„Objekt rozkrádají místní Romové. Sem tam uvnitř nějakého zloděje najdu, ale už tam není co ukrást. Naposledy jsem tam byl asi před dvěma týdny. To tam ale ještě žádné sudy nebyly,“ řekl obyvatel Předlic Josef Král, který je s bratrancem ve spojení.

Majitel pozemku Roman Vršecký budovu bývalého mlýna koupil asi před pěti lety. „Chtěl to opravit, ale nezdařilo se. Pak přemýšlel, že objekt prodá, dokonce o něj měl již zájemce. Z prodeje ale nakonec sešlo a objekt od té doby chátrá a přitahuje místní nenechavce,“ řekl Král.

Spolchemie se věcí začala zabývat na popud ústeckých strážníků. „Obrátila se na nás policie, jestli bychom jim v tom nedokázali pomoci. Pak se případem začal zabývat náš odbor životního prostředí. Podle předběžných informací by se v sudech měly nacházet těkavé látky, pravděpodobně toluen. Pokud půjde o čisté chemikálie, není vyloučeno, že surovinu dál zpracujeme. V opačném případě bychom zajistili odbornou likvidaci látek,“ vysvětlil Rytíř.