Změněné stanovisko firmy považují za nepřijatelné někteří ústečtí zastupitelé. Je podle nich nutné odstraňovat potrubí alespoň postupně, nejprve především z městských parků.

Podle mluvčího Dalkia a. s. Milana Wagnera je jedinou reálnou možností, jak současný stav vedení tepla vylepšit, důkladná kontrola a nová izolace potrubí v místech, kde je porušeno a zároveň aplikovat takový barevný nátěr, aby potrubí s okolím esteticky ladilo. „Uložit potrubí pod zem nelze, jelikož na mnoha místech ve městě je u něj podpovrchový systém dalších inženýrských sítí,“ tvrdí Wagner. „Život ve městě by byl navíc při tak rozsáhlé rekonstrukci paralyzován.“

Pokud by podle Wagnera přesto někdo chtěl uložit všechna potrubí pod zem, znamenalo by to údajně pro tak velké město, jako je Ústí nad Labem, náklady převyšující miliardu korun. „Při takovéto investici by cena tepla vzrostla do astronomických částek mimo veškerou ekonomickou a sociální realitu,“ tvrdil Wagner.

Jaroslav Kubín, opoziční zastupitel za KSČM toto prohlášení očekával. „Měl jsem obavy, že to takhle dopadne. Pravda je, že by mohli alespoň v parcích v centru města teplovody pod zem uložit.“ Mnohem přísnější názor má bývalý náměstek primátora a zastupitel za SZSP Tomáš Jelínek. „V minulosti jsme s Dalkií už několikrát o zakopání potrubí jednali,“ potvrdil. „Obnažené trubky prostě do krajského města nepatří. Myslím, že by parovody postupně uložit pod zem mohli, každý rok část. Pak by jednorázové náklady nebyly tak vysoké.“

Jelínek také řekl, že sice neví, do jaké míry by se na tento účel daly čerpat prostředky z kulturních a ekologických fondů, ale že by určitě byla možná určitá forma spolupráce s městem. „Neumím si představit, jak vzhledu trubek pomůžou nové nátěry. Dalkia by se k tomu problému měla postavit čelem a konečně to začít řešit.“

Podle Wagnerova prohlášení si ústecká Dalkia prý velmi cení toho, v jakém prostředí v Ústí nad Labem žijeme. „Rozhodli jsme se proto pro vytvoření týmu, který bude mít novou podobu našich parovodů na starosti,“ pokračoval Wagner ve vysvětlování. Tento investiční program má začít letos a bude trvat až do roku 2012. Celkové investice prý mají dosáhnout desítek milionů korun. S úpravami prý již Dalkia začala například v oblasti nákupního střediska Globus.

„Pro oblast Masarykovy ulice chceme brzy zahájit jednání s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně a její katedrou designu. Doufáme, že nám s novým designem na tomto místě pomohou,“ řekl Wagner.

Zastupitel centrálního obvodu Karel Nepraš (SZ) si myslí, že když někteří představitelé firmy tvrdili, že teplovody chtějí schovat, měli by to udělat. „Navíc pokud pozemky, kudy parovody vedou, patří městu, nevidím problém v tom, jak společnost k jejich uložení pod povrch donutit.“ Ceny tepla mají být podle Wagnera v Ústí nad Labem mezi nejnižšími v republice. „Dlouhodobě jsme se smluvně zavázali udržet je na rozumné výši,“ uvedl.

Dalkia prý neví o tom, že by jinde v České republice jiné teplárenské firmy ukládaly stávající venkovní parovody pod zem. „Jsme v kontaktu a v jednání s vedením města,“ dodal Wagner, ale neupřesnil, čeho se jednání týkají.

Primátor města Jan Kubata (ODS) říká, že parovody sice nejsou nejlepším okrasným prvkem města, ale že je nutné najít rozumný kompromis. „Nebylo by rozumné, aby se uložení pod zem promítlo do cen tepla.“ Zároveň potvrdil informaci o jednáních s Dalkií a budoucí spoluprací s Fakultou užitého umění a designu, jež mají vést k estetickém začlenění teplovodů do prostředí ve městě.