Projekt lanové dráhy zpracovává firma Multi Development, investor Fora. Právě v odpočinkových prostorách budoucího obchodně zábavního centra kolem kostela se šikmou věží bude nástupní stanice lanovky. Tu také podle dohody s městem postaví Multi Development. Město podle náměstka primátora Jana Řeřichy jedná rovněž s firmou Dvořák, jež chce na Větruši postavit hotel, aby se také podílela na financování projektu, konkrétně výstupní stanice. Ta by měla být vedle parkoviště.

Řešení dráhy zatím není definitivní, město si jen dalo podmínku, že kabinky musí být kryté, aby umožňovaly celoroční provoz. Lanovka by se měla rozjet v druhé polovině příštího roku současně s otevřením Fora. Dnes se Větruše skví v plné kráse, přitom ještě před několika lety jí hrozila zkáza.
Devastace výletního zámečku začala už v 70. letech minulého století, kdy zde byli ubytováni zahraniční dělníci. A pokračovala i po privatizaci v 90. letech. Objekt zpustnul úplně, dokonce vyhořela vyhlídková věž a hrozila zřícením.

Město památku koupilo v roce 2001 v dražbě od finančního úřadu za 2 miliony korun. Do obnovy zámečku s fungující restaurací a vyhlídkovou věží, stavby sportovního areálu a dvou bludišť vložilo 130 milionů korun. Dalších 30 milionů pak stála rekonstrukce přístupní silnice. Zrekonstruovanou dominantu zprovoznilo město na konci roku 2005. Loni se z její věže, jak potvrdil Miroslav Štráchal z Městských služeb, které celý areál spravují, na Ústí podívalo 23 tisíc lidí.

Sezona už začala, brány otevřela také sportoviště

Městské služby v tomto měsíci otevřely pro veřejnost také sportoviště na Větruši. Jeho součástí jsou dva tenisové kurty, hřiště na míčové hry a dětský koutek, kde jsou i 3 pingpongové stoly. „Návštěvníci mohou využít šatny, sprchy, půjčovnu sportovního náčiní i občerstvení,“ uvedla Michaela Kunštová, mluvčí Městských služeb.

Ceny jsou stejné jako loni, za hodinu pronájmu tenisových kurtů, které jsou nově osazeny umělými lajnami, sportovci zaplatí 80 korun. Víceúčelové hřiště přijde na 120 korun. Sportoviště je přístupné denně od 9 do 19 hodin, od června to bude do 20 hodin.

Hřiště město dokončilo teprve loni. Včetně dvou bludišť, přírodního a zrcadlového, investice přišla bezmála na 28 milionů korun.
Bludiště loni navštívilo 40 tisíc lidí a sportoviště 750.

Vedle zámečku vyroste luxusní hotel

Ke zrekonstruovanému výletnímu zámečku s restaurací by měla být ještě dobudována luxusní čtyřhvězdičková hotelová přístavba. Provedena bude v historizujícím stylu, aby nenarušila celkový vzhled Větruše.

Hotel by měl být postaven do roku 2008. Na realizaci by se měly podílet firmy Karel Dvořák z Tábora, která se do výběrového řízení přihlásila jako jediný zájemce, a renomovaný pražský provozovatel hotelů Orea Hotels.

Projekt hotelové přístavby navrhl architekt Zdeněk Havlík. Podle něj ještě nejsou všechna jednání s magistrátem města o hotelové přístavbě zámečku ukončena. „S městem budeme znovu jednat 11. dubna,“ uvedl.

Primátor města Jan Kubata nic bližšího o náplni jednání také neřekl. „Jednání o přístavbě v podstatě potrvají až do kolaudace. Mají hlavně technický charakter,“ dodal.