„Schválili také aktualizovaný povodňový plán města z roku 2004,“ řekl mluvčí města Milan Knotek. Jako první v Ústí se ochrany před velkou vodou dočká Střekovské nábřeží. Povodí Labe tu již minulý měsíc zahájilo práce v rámci stavby téměř kilometr dlouhé a metr vysoké hráze.

Stát do ní investuje zhruba 85 milionů korun. Hrubá stavba by měla být hotová na konci tohoto roku. Město se na akci vedle projektu podílí i zakoupením mobilních stěn za více než 30 milionů korun, které v případě potřeby navýší hráz až o 2,4 metru. To bude dostatečná ochrana nábřeží proti dvacetileté vodě, tedy výšce hladiny Labe bezmála 10 metrů. Za normální situace dosahuje 2 metry.

Radní také vyčlenili z městské kasy 1,4 milionu korun na dokončení projektové dokumentace pro stavbu na druhém břehu Labe. Tady Ředitelství silnic a dálnic do tří let zrekonstruuje a zkapacitní komunikaci v Přístavní ulici. A vzhledem k tomu, že jde o místo, které v Ústí bývá zaplavováno jako první a už při malém vzestupu vody, bude součástí akce za 450 milionů korun také stavba protipovodňové vany.

„Zavázali jsme se, že ministerstvu dopravy předáme bezplatně projekt. Část už je hotová, zbytek bude do května,“ uvedl primátor Jan Kubata.