„Třeba jméno obce Stadice zná snad každý Čech. Jenže ví také všichni, že Královské pole leží kousek od krajského města? Obecně mohu říci, že tahle znalost, bohužel, není moc rozšířená, řekl Radek Vonka, vicehejtman Ústeckého kraje.

„A právě to musíme změnit,“ doplnil s tím, že v kraji není zase tolik významných míst, která by, i když jen podle legendy, zasahovala až do prvopočátků české státnosti. Přímo ve Stadicích na toto téma Vonka jednal s Josefem Macháčkem, starostou Řehlovic, jejichž součástí Stadice jsou. Oba se shodli, že je nutné tuto národní kulturní památku nejenom více zapojit do míst nabízených turistům, ale také ji „vyšperkovat“.

Vonka s Macháčkem už rovnou dohodli harmonogram potřebných kroků. „Prvořadé, už v této sezoně, bude označit na silnicích ve správě Ústeckého kraje odbočky k této památce. Kraj také vyvolá jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic, aby na D8 i na I/63 bylo upozornění na toto pamětihodné místo, ale i další turisticky zajímavé lokality v této části kraje,“ uvedl Zbyněk Šebesta z oddělení tiskových informací kraje.

Dále by měl být posouzen stav stromů a keřů podél Královského pole, připraven restaurátorský záměr na opravu Pomníku Přemysla Oráče a vyřešen havarijní stav dvou objektů ve Stadicích. Proběhnou také jednání s Lesy ČR o revitalizaci okolí Volské skály a s Pozemkovým fondem ČR o parkovišti naproti poli a pomníku.

Příští rok chtějí Řehlovice s Ústeckým krajem připravit projekt na kompletní revitalizaci této památky, který by se mohl ucházet o dotaci z evropských fondů.