Podle majitele ústeckého servisu Trisport Romana Adámka vyjde základní servis bicyklu na 500 korun. Jde většinou o promazání řetězů, dofouknutí duší a kontrola lanka. „V případě, že cyklista chce další opravy nebo výměny na kole, je cena za servis vyšší,“ podotkl Adámek.

Mechanici nyní zvládají opravovat kola do druhého dne. Obávají se ale ještě většího zájmu o servis bicyklů po zimě. Ten by měl vypuknout každým dnem. „V současnosti denně seřizujeme až deset kol. V hlavní sezoně to ale bývá mnohem více,“ podotkl šéf ústeckého cykloservisu.

Svůj bicykl včera přišel nechat po zimě prohlédnout i Ústečan Pavel Jindra. „Lidé by měli dbát na svou bezpečnost a před tím, než po zimních měsících opět usednou na kola, měli by si je nechat zkontrolovat,“ řekl cyklista.

Stále více Ústečanů dbá i na bezpečnou jízdu a pořizuje si ochranné pomůcky, především přilby, rukavice nebo chrániče. Kvalitní helmy, které v případě pádu ochrání hlavu před těžkým zraněním, vyjdou od 1000 do 1500 korun. Podle odborníků by ale lidé neměli ochranné pomůcky podceňovat.

Severočeský manažer Besipu Jan Pechout řekl, že od loňského léta ze zákona musejí přilby za jízdy používat všichni cyklisté do osmnácti let. „Přesto doporučujeme i starším, aby nepodceňovali riziko zranění a používali ochranné přilby. Tím jdou dětem příkladem a chrání své zdraví i život,“ podotkl Pechout.

Zároveň, ale upozornil, že pokud si cyklista na hlavu přilbu nasadí, měl by ji i řádně upevnit. „ Cyklista bez přilby je 19krát blíže k smrti, než ten, kdo ji při pádu měl na hlavě. Pád při rychlosti 15 km/hod. je stejný jako když skočíte po hlavě na beton z výšky jednoho metru,“ řekl Pechout.