Hned na začátek přišel také primátor krajského města Jan Kubata. Byl k dispozici v redakčním stanu a diskutoval s Ústečany o tom, co je trápí. Bohužel, poté se musel vzdálit z města, protože měl dohodnutou jinou schůzku.

K dispozici je webeditor v redakčním stanu, další redaktoři, fotoreportéři, dorazí také šéfredaktorka.

Jako při chlumecké akci, tak i zde je pro čtenáře připraveno občerstvení ve formě gulášku a kofoly. A jaký je program?

Do 15.00 hodin bude na pódiu hovořit redakční tým včetně šéfredaktorky, webeditora a kulturního redaktora. Od 15.00 hodin na pódium přijdou zástupci města a opoziční strany v problematice.

Pokud i vy nechcete v centru další hypermarket, máte navíc možnost připojit se k petici NE! hypermarketům, kterou iniciovala Strana zelených.

Postupně mezi některými politiky a zástupci star pro a proti výstavbě hypermarketu byly i kulturní vložky. Okolo 16.00 hodiny na kytaru hrál také ústecký kytarista Pavel Nepivoda.

Den s deníkem: Na Lidickém náměstí se diskutovalo o novém hypermarketu

Ne! hypermarketům v centru Ústí nad Labem – tak nazvala svou petici ústecká Strana zelených. Zareagovala tak na záměr teplické firmy INT postavit vedle Spolchemie, tedy takřka v samém středu města, obchodní centrum s hypermarketem. Předtím ovšem bude muset zdemolovat stávající starou zástavbu, 25 domů.

A hlavně to se Zeleným nejvíce nelíbí. A nejen jim, pod petici už se jim podepsalo přes 2 tisíce Ústečanů. Právě na toto téma se včera diskutovalo na Lidickém náměstí na akci Den s deníkem. Dlužno ovšem přiznat, že vedle odpůrců zmíněné stavby sem přišli vyjádřit svůj názor i její zastánci.

Pozvání deníku k diskusi přijali primátor města Jan Kubata (ODS) a jeho náměstek Arno Fišera (ČSSD). Samozřejmě nechyběli Zelení, Dušan Oslej, předseda ústecké organizace, Jiří Škoda, krajský místopředseda a Karel Nepraš, zastupitel centrálního obvodu, na jehož území nové centrum má vyrůst. Přišel i městský a obvodní zastupitel za KSČM Jaroslav Kubín.

Primátor protest Zelených proti stavbě označil za velkou politickou bublinu. Řekl, že mu zahlcují mailovou poštu protesty. „Posílají pořád jeden a ten samý text, už jsem ho dostal alespoň čtyřicetkrát,“ kroutil hlavou.

Zelení ho žádají, aby se zasadil o schválení stavební uzávěry pro výstavbu velkých supermarketů a hypermarketů v centru Ústí. „Nejsme proti hypermarketům jako takovým, ale podle nás patří na okraj, nikoli do středu města. Sem se hodí malé samoobslužné a další prodejny. Hypermarket odtud vytlačí drobné podnikatele,“ je přesvědčen Dušan Oslej.

Jan Kubata to odmítl. Argumentoval, že díky nové stavbě centrum ožije a rozšíří se. „My máme informace, že řada lidí další nákupní možnosti tady přivítá, zejména potravinářských prodejen tu zatím moc není. Navíc vzniknou nové pracovní příležitosti a také parkovací místa – obojí je v Ústí zapotřebí.“

Primátor soudí, že někteří Ústečané protestují třeba proto, že si nedovedou představit, jak ta stavba bude vypadat. „Nebude to žádná plechová krabice, ale multifunkční objekt. Vyzvu investora, aby uspořádal veřejnou prezentaci,“ slíbil Jan Kubata.

Podobně mluvil i Arno Fišera. Poukázal také na to, že později odpoledne se střed města vylidňuje, protože běžné obchody zavírají brzy, kdežto Interspar zcela jistě bude mít otevřeno do pozdních večerních hodin. A co se týká krachu jiných obchodů, tak k tomu poznamenal, že už dnes je Ústí v hustotě marketů na počet obyvatel na druhém místě po Ostravě a přesto se tu všechny uživí.

Co se týká starých domů, tak jejich osud už je zřejmě spečetěn. Investor už se se soukromými majiteli dohodl na jejich vykoupení. A to přesto, že zhruba polovina je jich dnes už opravených a některé, například Česká Beseda, mají i historickou hodnotu. „Prosím vás, vždyť to není žádná pravda, běžte se tam podívat. Ty baráky mají maximálně pěkný kabát, ale vevnitř je to hrůza. Vím o čem mluvím, já tam bydlel a jsem rád, že jsem pryč,“ uvedl Jiří Hudcovský, jeden ze zastánců nové stavby. Podle něj by záchrana těch domů byly jen vyhozené peníze. „Ty opravit nejdou,“ dodal.

Naproti tomu Krista Hánová souhlasila se Zelenými, kteří na místě sehnali zhruba 50 dalších podpisů pod svou petici. „Nový hypermarket by měli postavit raději na kraji města než v centru,“ míní. „Třeba na Střekově vedle soudu, kde je velký volný prostor. Tam by se hodil a střekovští obyvatelé by ho určitě přivítali, moc nákupních možností ve svém bydlišti nemáme,“ navrhovali manželé Marie a Štefan Menkinovi.

Ústečané na Dni s deníkem ale nejenom diskutovali, také si notovali s Pavlem Nepivodou, zpěvákem skupiny The Boom, ústeckých Beatles. Přes dvě stovky si jich také zakoupilo Ústecký deník.

Jako poděkování k tomu dostali guláš a pivo či kofolu. A navíc kupón, jehož prostřednictvím tipovali, kolik kupónů celkem bude vhozeno do schránek při 59 takových akcích v Ústeckém a Libereckém kraji. Když se na ně při losování usměje štěstí, odjedou novou Škodou Fabií.

Hlasujte v anketě vpravo!