Plán musí mít každé město nad 50 tisíc obyvatel, je to podmínka k získávání peněz z evropských fondů. Ústí na jeho tvorbu získalo dotaci 1,5 milionu korun z programu Budoucí rozvoj Ústeckého kraje.

„Je to nejdůležitější dokument v polistopadové historii města, bez něj bychom z Evropské unie nedostali ani korunu. A čím kvalitnější bude, tím více peněz můžeme získat,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek.

Ústečtí radní již v únoru schválili firmu MEPCO, která na základě vítězství ve výběrovém řízení poskytuje městu konzultace k vytvoření IPRM. A nyní rozhodli i o vytvoření početného projektového týmu pro přípravu tří podplánů v rámci IPRM. Vedle představitelů města a magistrátu jsou v něm i zástupci Ústeckého kraje, Czech Investu, okresní hospodářské komory, neziskového sektoru a další.

Předsedou řídící skupiny radní jmenovali primátora Jana Kubatu. Ten potvrdil, že tým na IPRM intenzivně pracuje. „Chtěli bychom jej mít hotový v červnu,“ řekl. Posteskl si ale, že ministerstvo pro místní rozvoj dosud nevydalo metodiku tvorby těchto plánů přesto, že už měla být k dispozici.

Obává se, aby to ústecký plán nezbrzdilo. Čerpat peníze ze strukturálních fondů EU v tomto programovém období je totiž možné už letos. Celkem v letech 2007 až 2013 bude Česko moci čerpat až 773 miliard korun. A Ústí z toho chce získat co nejvíce.

Integrovaný plán rozvoje bude jakýmsi zásobníkem rozvojových projektů, včetně přesných harmonogramů a finančních plánů vytvořených na územním nebo tématickém principu. Kubata zdůraznil, že jej vedle města při žádostech o dotace budou moci využít i různé místní subjekty, například neziskové organizace.