Někteří místní senioři z toho obviňují skupinky výrostků, jež se tu mají pohybovat.

Seniorka Marie Květná má s podobnou partou mladistvých výrostků na Bukově své zkušenosti. „Většinou je tu potkávám. Křičí, plivou kolem sebe, kouří. Když jim něco řeknete, tak jsou sprostí. Myslím si, že poničení zastávky bude jejich dílo. A to nemluvím o poházených odpadcích a vysypaných koších.“

Na hlučné výrostky si stěžují i penzisté z domova pro seniory na Bukově. „V areálu tedy nic nedemolují, ale mi tu máme vybudované venkovní posezení. Když tam nesedí naši klienti, přijdou mladí a dělají hluk. Obvykle je odtamtud vykážeme. Problém je, že areál nemáme oplocený,“ vysvětlovala Věra Vonková, ředitelka penzionu.

Zničená zastávka městské dopravy ji také mrzí. „Čekali jsme na ní dlouho. Klienti byli rádi, že se tu můžou při čekání na autobus posadit, případně schovat před deštěm. Netrvalo to ani moc dlouho a už jí někdo zdemoloval,“ řekla Vonková.

V minulosti domov pro seniory Bukov v mimopracovní dobu a o víkendu hlídala bezpečnostní agentura, jež se o tyto problémy mimo jiné i starala. Po transformování na čtyřadvacetihodinovou péči vše dělají zaměstnanci domova.

„Do budoucna předpokládám, že areál bude ohrazený a zřejmě tu bude i nějaká vrátnice, takže obdobné potíže už by neměly nastat.“ Zastávky MHD už Dopravní podnik města Ústí nad Labem nevlastní, kromě označení a vyvěšených jízdních řádů. „Zastávky patří magistrátu. Ale s ničením těchto označení se potýkáme denně. Například náš zaměstnanec vyjíždí prakticky každý den měnit jízdní řády. Škody na označení dosahují až desítek tisíc korun ročně,“ postěžoval si dopravní ředitel Dopravního podniku města František Ryšlavý.

Vedoucí odboru čistoty zeleně centrálního městského obvodu Jiří Dubina si také stěžuje na vandaly. „Zastávky opravuje magistrát, ale ostatní projevy vandalismu, například rozkopané koše a vysypané odpadky, nás stojí ročně desítky tisíc, nehledě na čas a úsilí lidí, kteří se o pořádek starají.“

Krádeže a vandalismus na zastávkách podle úředníků magistrátu prý narostly hlavně od loňského podzimu. Opravy si vyžádají stovky tisíc korun. „Opravu zastávky na Bukově jsme ale už objednali,“ uvedl Jan Hodný z úseku správy a evidence majetku kanceláře tajemníka magistrátu Milana Zemaníka.

Ředitel městské policie Pavel Bakule řekl, že problémy s partami výrostků na Bukově strážníkům zatím nikdo nehlásil a to je prý pokaždé třeba udělat co nejdříve.