„Týká se to všech činností, které zajišťujeme. A některé jsme ukončili úplně. Třeba už nebudeme vydávat obvodní zpravodaj,“ uvedl starosta Severní Terasy Jiří Brodský (ODS). Redukce se nevyhnula ani obvodním orgánům, výborům zastupitelstva.

Jako první zastupitelé zrušili branně bezpečnostní výbor a místo něj ustanovili komisi pro bezpečnost. Ta má jen 5 členů, zatímco výbor jich měl dvakrát tolik. Finanční a kontrolní výbory zůstaly, protože jsou zřizovány povinně ze zákona. Ty na Severní Terase teď ale mají nejmenší možný počet členů, 3. Jediným nepovinným, který zastupitelé zachovali, je pětičlenný výbor pro občanské záležitosti. Naopak výbor pro kulturu, sport a školství zrušili bez náhrady.

Opoziční zastupitelé za SZSP a KSČM redukci výborů nepodpořili. Nelíbilo se jim, že všechny tři komise, majetková, pro životní prostředí i pro bezpečnost, které jsou orgánem rady, zůstaly pětičlenné. „Výbory jsou důležitější než komise, protože zastupitelstvo má větší váhu než rada,“ namítal Jan Eichler (SZSP).

Podle Brodského ale byly zredukovány ty orgány, jejichž členy byla řada zastupitelů. Těm totiž náleží vyšší odměna než těm členům, kteří zastupiteli nejsou. A v napjatém rozpočtu se prostředky pro ně nenašly. „Byly nám dány finanční limity a do těch se prostě musíme vejít,“ řekl starosta.

Loni město mezi čtyři městské obvody rozdělilo 90 milionů korun. Letos jim nejprve dalo jen 50 milionů. Poté, co avizovaly, že z toho nezajistí všechny své činnosti, přidalo ještě 10 milionů korun. I tak ale všechny musely přistoupit k úsporným opatřením.