Dekret jako potvrzení symbolů, znaku a vlajky, a také právo používat je, vydal Severní Terase na začátku dubna Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Včera pak poslankyně a také zastupitelka Severní Terasy Marcela Mertinová předala oficiálně znak i vlajku starostovi obvodu Jiřímu Brodskému.

Na slavnostním setkání pořádaném při této příležitosti nechyběli současní ani bývalí zastupitelé Severní Terasy. A pozvání přijali rovněž představitelé ostatních ústeckých obvodů. Neštěmice a Střekov mají vlastní symboly již z dob minulých, centrální obvod pak používá symboly městské.

„Jsme obvod Ústí nad Labem – město, takže městský znak a vlajka jsou také symboly našimi,“ uvedl starosta centrálního obvodu Václav Verner.
Brodský včera připomněl historii Severní Terasy, nejmladšího sídelního útvaru na území Ústí. „Loni jsme slavili dvacet let existence obvodu. A i když jsme měli všechny náležitosti včas připravené, sněmovna schválila naše návrhy až nyní,“ vysvětlil Brodský.

Autorem podoby znaku i vlajky Severní Terasy je Lukáš Mašín, který v tomto obvodě žil. V roce 1990 byl zvolen primátorem Ústí. Nyní žije a pracuje na jihu Čech. „Na mém původním návrhu sever symbolizovala růžice. Nakonec po diskusi z toho vzešla hvězda Severka,“ řekl Lukáš Mašín.

O heraldiku a vexilologii se zajímá, jiné symboly ale zatím nestvořil. „Že bych se tím živil, tak o tom jsem nepřemýšlel. I když by to možná šlo, protože zhruba polovina obcí v Česku vlastní symboly nemá,“ dodal.