Ten úplně první Ústečané považovali za podřadný – ústecký lev byl totiž na štítě zelené barvy, která patřila k nižším barvám. A také se jim nezamlouvalo, že měl místo přilby loďku s vesly. „Tak si vymysleli, že jim znaková listina shořela při požáru (přestože se dodnes dochovala) a požádali krále Vladislava II. o vyhotovení nového potvrzení. A při té příležitosti si nechali znak polepšit. Mimo jiné se zelená barva změnila v červenou a místo loďky dostal lev hezčí klenot,“ uvedl Vladimír Kaiser, šéf ústeckého archivu.
Také ústecká vlajka pocházející z roku 1990 skrývá příběhy. Soutěž o návrh nové vlajky vyhlásil tehdejší primátor města Lukáš Mašín, protože ta dosavadní kolidovala se slovenskou. Přišlo neuvěřitelných 80 návrhů, z nichž 70 bylo použitelných. Vítězný autor Jiří Dlask byl odměněn pouhou tisícikorunou.
Zhruba za 3 až 4 roky ale jeho vlajka měla na mále poté, co ji ve své publikaci znectil Jiří Šosvald. Napsal, že připomíná prouhatý jižanský kaťata a na magistrátu se toho chytil Jiří Bavor.
Jednalo o tom i zastupitelstvo, kde nakonec vlajku zachránil komunista Miroslav Bauer. „Zeptal se, kolik má město vlajek v zásobě a když se dozvěděl, že 100, řekl, že by bylo nehospodárné ji měnit,“ poznamenal Kaiser s tím, že před 3 lety pak ústeckou vlajku definitivně posvětil parlament.
Jednotlivé znaky města a jeho obvodů
Ústí nad Labem - Znak v této podobě potvrdil Ústí král Vladislav II. v roce 1476. Oproti dřívějšímu zelenému má štít červený, lev s dvěma propletenými ocasy zůstal bílý, nově byl ozdoben dvěma zlatými uzly a stejně tak vybarvenými drápy. Na hlavě mu přibyla bílá přilba a zlatá koruna s dvěma křídly. Vlajka pochází z roku 1990, autorem podoby je Jiří Dlask.
Střekov - Znak i vlajka pocházejí z roku 1936, když byl Střekov povýšen na město. Zřícenina vyobrazená na štítu symbolizuje hrad Střekov, vřídlo termální lázně a ozubené kolo Schichtovy závody. Historický znak dodnes zůstal zachován na budově střekovské pošty, dříve radnice. Obvodní symboly Střekov používá, vlajka je vyvěšena na budově úřadu.
Severní Terasa - Lev v horním poli symbolizuje, že Severní Terasa je součástí Ústí nad Labem. A souhvězdí Malého vozu s dominantní hvězdou Severkou to, že obvod se rozkládá na severní části města. Autorem je Lukáš Mašín. Jde o nejmladší symboly, Severní Terase byly oficiálně uděleny v tomto měsíci. Nová obvodni vlajka vlaje na radnici od středy 18. dubna 2007.
Neštěmice - Znak představuje zkumavku – symbol chemického průmyslu – Tonasa, továrny na sodu. Druhá polovina pole – bílá a červená – má pak připomínat fotbalový klub Český lev Neštěmice, který byl místním klubem od roku 1919. Návrh, jehož autorem je Václav Zajíček, schválil Městský národníhvýbor v Neštěmicích v roce 1970.
„Tento znak je mimořádně hnusný, odpovídá pokleslé úrovni československé heraldiky období socialismu. Zkumavka vypadá spíše jako prezervativ. Navíc je dnes, po zavření Tonasa, pasé. Nebylo by na škodu, kdyby neštěmický obvod přijal znak nový,“ míní Vladimír Kaiser, šéf ústeckého archivu.
Dodal, že ale mohlo být ještě hůř, protože jeden z odmítnutých návrhů (autora Václava Šuka) byl ještě hrozivější. Chtěl mít na znaku třeba jehlu s návlekem a náprstek jako symbol toho, že Neštěmičané jsou šikovní a dokáží si všechno sami udělat.
Znak města Ústí nad Labem
Značka vznikla spojením textové části, což je internetová adresa města a obrazovou částí. Text internetové adresy je uložen do červeného obdélníku. Ten je umístěn pod modrým grafických symbolem řek Labe a Bíliny.
Grafické vyobrazení vlajek je součástí Fotogalerie.
Hlasujte v anketě vpravo!