Ve vypouštění malých ryb jim v tom sekundoval i ředitel Dalkie divize Ústí nad Labem Josef Novák. Před čtyřmi lety totiž z trmické teplárny unikla do vody vápenka. Kvůli tomu uhynuly tisíce ryb v ústeckém úseku od Koštova po ústí řek Bílina a Labe.

Vedení Dalkie ještě před ekologickou katastrofou spolupracovala s rybáři, po této události se ale rozhodlo pro pravidelné dotování rybářů. Finanční prostředky jsou právě hlavně na obnovení života v říčce Bílině. O jak vysoký finanční dar jde ale ředitel Dalkie Josef Novák nechtěl blíže specifikovat. „S rybáři spolupracujeme asi deset let. Jde nám o to, aby se do vody vrátil život,“ řekl ředitel Dalkie Novák.

Podle rybářů je teplárna v současnosti jediným ústeckým podnikem, který s organizací spolupracuje a dotuje rybí přírůstky do říčky. „Každoročně sem nasazujeme kolem 300 kilogramů ryb. Jde hlavně o kapříky, plotičky, karasy a bílou rybu. Tentokrát jsme z přepravky na automobilu pomocí speciálního rukávu pustili do vody na jeden tisíc kusů ryb,“ řekl ke včerejšímu nasazení ryb do Bíliny tajemník rybářského svazu Milan Mistoler.

Hospodář ústeckých rybářů Miroslav Rada řekl, že rok od roku se kvalita vody v Bílině zlepšuje a rybáři se proto na ní naučili chytat. „Pamatuji doby, kdy Bílina byla jen stokou, ve které plaval nepořádek a ve vodě nezůstalo téměř nic naživu. V současnosti se ale kvalita řeky zlepšuje a rybáři tu dokonce chytají hodně ryb,“ podotkl rybář Rada.

Tajemník svazu ústeckých rybářů Milan Mistoler podotkl, že rybáři se nesnaží udržet pouze velké sportovní revíry jako jsou chabařovické rybníky nebo Labe, ale i malé říčky.