Jedním z důležitých bodů besedy o zásadách bezpečného Internetu byl vedle internetu i mobilní telefon. Právě na něm totiž jeden ze školáků před časem natočil velkou bitku mezi ústeckými školáky. Video se pak objevilo na internetové stránce. I taková forma prezentace je podle odborníků nebezpečná.

„Děti mají velkou počítačovou znalost. Tím jsou také daleko více ohrožené internetem. Právě na některých stránkách se mohou setkat s nevhodným obsahem, ať už jde o erotiku či násilí,“ uvedl Vichtera.

Správce výpočetní techniky školy na Severní Terase Petr Samec řekl, že beseda byla určena pro děti od 3. do 9. tříd. „Školáky díky projektu seznamujeme s tím, jak by se měli na internetu chovat. Učíme je dodržovat autorské právo a varujeme je před rizikem, které je ve virtuálním světě Internetu může potkat,“ vysvětlil Samec.

Škola si udělala průzkum mezi dětmi a z výsledků vyplynulo, že 54 procent dětí má vysokou úroveň internetové znalosti, 31 procent dětí střední úroveň a pouze jedno procento uvedlo nízkou úroveň počítačové gramotnosti.

Manažer projektu Zdeněk Metoděj Záliš včera dětem poté vysvětlil, že školáci, kteří na internetu najdou stránku, která obsahuje například erotiku, brutalitu nebo šikanu, by měli upozornit rodiče.

„Úzce spolupracujeme také s kriminalisty, kteří se věnují internetové kriminalitě. Děti se tak v případě potřeby mohou obracet i na speciální Help line a Hot line webové stránky, kde se evidují nelegální aktivity a závadné obsahy stránek na Internetu,“ podotkl manažer projektu Záliš.